Gündem

Ermenistan’ın yalanlarını cepheden kaçan askeri ortaya çıkardı: Toplamda binlerce ölümüz var

Azerbaycan’ın işgal altındaki Karabağ için başlattığı aleyhinde atak başarıyla devam ederken, Ermenistan ordusundan çarpıcı itiraflar gelmeye başladı. Hem teslim olan hem de savaşa gönüllü olarak katılan bir takım Ermeni askerlerin yaptığı talimatlar, Ermenistan ordusunun durumunu ortaya koydu. Gönüllü olarak Karabağ’a dışarı giden Ermeni asıllı Fransa vatandaşı Artur Oganisyan Rus basınına yaptığı açıklamada Erivan yönetiminin insanları aldattığını, 18 yaşındaki çocukların mühimmatsız cepheye sürüldüğünü ve açıklanandan çok daha fazla kayıpları olduğunu söyledi.

“TOPLAMDA BİNLERCE ÖLÜ VAR”

Cebrail’de cephe hattında savaştığını Azerbaycan ordusunun bölgeyi ele geçirilmesinden daha sonra geri döndüğünü ifade eden Oganisyan, şunları anlattı: “(Ermeni hükümeti) insanları aldatıyorlar, 18 yaşında bir askeri cepheye sadece makineli tüfekle gönderiyorlar. ‘Üzgünüz, mermi değil, tank yok’ diyorlar. Orada hiçbir şey değil! Dün Hadrut’taydık, memurlar gelmişti. Komutanı yargılayacaklarını söylediler. Gece gençleri topladı ve onlara Cebrail’den ayrılmalarını söyledi. Liderliğin emrine karşı geldi. Komutan, ‘Onlar çocuklar, 10 günlük asker. Bunlar nereye gidecek’ dedi. Makineli tüfek, uçaklara ve toplara karşısında… Hattımızda gözümün önünde 200 birey öldü. Toplamda binlerce ölü var. Bu savaşı izledikten sonradan her şeyi vereceğimizi anladım.”

KOMUTANLAR ÇEKİLMEK İSTİYOR

Teslim olan bir Ermeni askerinin görüntüleri de Azerbaycan basını tarafından yayınlandı. Görüntülerdeki asker cepheye cebren gönderildiğini bahis ederek Başbakan Paşinyan’a küfür etti. Ermenistan ordusunda cephe hattında da anlaşmazlıklar devam ediyor. Bir Takım cephelerde lojistik eksiklikler sebebiyle savaşmak istemeyen komutanlar “askerlere geri çekilme konusunda telkinde bulunmakla” suçlandı. İddiaları Ermenistan Başbakanı Paşinyan da doğruladı.

CESETLERİMİZİ TOPLAYAMIYORUZ

Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı göre her gün yeni görüntülen yayınlanmasına rağmen ölü sayısını 360 olarak ifade eden Ermeni ordusu kayıplarını daha fazla gizleyemez oldu. Cephedeki askerlerden haber alamayan vatandaşların baskısı üstüne Ermenistan Savunma Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Bakanlık temsilcisi Artsrun Hovhannisya, “Çatışma bölgesinde şiddetli çatışmalar devam ediyor. Bu da ölenlerin cesetlerini bulmayı zorlaştırıyor. Bu savaş adamakıllı farklı. Özür diler ve anlayışlı olmanızı rica ederiz” dedi.

ERMENİSTAN KAN KAYBEDİYOR

Azerbaycan ordusunun işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda, Ermenistan kayıp vermeye devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusuna ait 10 tank, 6 D-20 obüs topu, 1 Akatsiya kundağı motorlu obüs ve 30 aracının tahrip edildiğini açıkladı. Azerbaycan ordusu, Azerbaycan sivil ikâmetgâh birimlerine atak gerçekleştiren Ermenistan’a ait bir kamikaze İHA’yı vurarak düşürdü. Sahada büyük bir hezimet yaşamış Ermenistan askerleri, bazı mevzilerde silahlarını ve araçlarını bırakarak kaçtı. Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusuna ait fazla sayıda tabanca, mühimmat ve araç ele geçirdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı da 5 Ekim’de işgalden kurtarılan Horadiz’in görüntülerini paylaştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu