Siyaset

Eşini gezdirene ödev tazminatı

Eşini gezdirene görev tazminatı

Hüseyin Şimşek

Sayıştay, birçok ulus kurumunda olduğu gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda da çok sayıda illegal işleme imza atıldığını saptama etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, koronavirüs salgını sürecinde sanatçılar ilk olarak elde etmek üzere ödev alanının tamamına yakınına yardımda yetkisiz kalan bakanlığın paralarının harcandığı yerlerin raporla gözler önüne serildiğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raproru’na kadar, bakanlık personeline hak etmediği halde birçok kez “arazi tazminatı” ödendi. Memurlara ek özel hizmet ödemesini açıklayan arazi tazminatına örnekler veren Sayıştay, “Ören yerinde kaymakam ve eşine eşlik edilmesi, yatırımcı bilgilendirmesi, sanat tarihi müzesi klima arızası kontrolü” gibi işlemler için ödemeler yapıldığını kaydetti.

Bakanlığın yurt dışı teşkilatlarına gönderilen avans ve kredilerin hukuki zaman içinde geri alınmadığını ve bu işlemin de hatalı olduğunu vurgulayan denetçiler, geri alınamayan avansların toplamının 82 milyon TL olduğunu ifade etti. Sayıştay hem, “Usule tutarsız olarak protokol düzenlendiğini ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın ödeneğinin bir kısmının bu yolla bir şubesine aktarıldığını” tespit etti.

Salgın rahatsızlık sürecinde sanatçıları sahipsiz bırakan, çoğu tiyatronun kapısına kilit vurmasına niçin olan bakanlığı paralarının akıbetinin denetimler sonunda ortaya çıktığını belirten CHP’li İlgezdi, “Sayıştay, bakanlığın birçok uygulamasında usulsüzlük tespit etmiştir. Kaymakam gezdiren personele arazi tazminatı verilmesinden, yurt dışına verilen avans ödemelerin geri alınmamasına dek çok sayıda tespite imza atıldı. Bu raporlar göstermiştir oysa harcama tercihleri katiyen ihtiyaç sahiplerinden yana kullanılmamıştır. İktidara çağrımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi, kültüre ve sanata da kullanılsın” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu