Gündem

Eski Dışişleri Bakanı Bozer, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Ankara’da koronavirüs tedavisi gören Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer  yaşamını yitirdi.

Eski Dışişleri Bakanı Bozer, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

DHA’nın aktardığına kadar, Bozer, bir zaman önce koronavirüse yakalandı. Ankara’da tedavi altına alınan Bozer, hayatını kaybetti.

Bozer’in yaşamını yitirmesine ilişkin izah etme yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında, “Eski Dışişleri Bakanlarımızdan Sayın Ali Bozer’in koronavirüs sebebiyle vefat ettiğini büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, karamsar ailesi ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Eski Dışişleri Bakanlarımızdan Sayın Ali Bozer’in koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, üzüntülü ailesi ve milletimize başsağlığı diliyorum.

— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) September 30, 2020

ALİ BOZER KİMDİR?

1950-1952 yılları aralarında Yargıtay Başkanı olarak görev yapmış Mustafa Fevzi Bozer’in oğlu Ali Bozer, 1925 yılında Ankara’da doğdu. Bozer Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İsviçre Neuchâtel Hukuk Fakültesi’nde doktora yaptı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Kürsüsü Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Idare Heyeti Başkan Yardımcılığı ve Üyeliği, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Mahkemesi Hâkimliği, Lahey Yargı Divanı Üyeliği, Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Dünya Sigorta Hukuku Derneği Türk Grubu Başkanlığı, Ankara Türk Eğitim Derneği Vakfı Başkanlığı yaptı. Milliyetçi Demokrasi Partisi Kurucu üyesiydi.

17. ve 18. dönem milletvekilliği yapan Bozer, 44. Hükûmet Gümrük ve Tekel, 45.ve 46. Hükûmet Devlet Bakanı, 46. ve 47. Hükümet Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 47. Hükümet Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi. Bozer, Légion d’honneur nişanı sahibiydi.

Eski Hacettepe Üniversitesi Rektörü Yüksel Bozer’in kardeşi, Prof. Dr. Nilüfer Göle ve Prof. Dr. Celal Göle’nin dayısı olan Ali Bozer’in Fevzi Bozer, Ömer Bozer, Ahmet Bozer isimli üç çocuğu vardı.

“Borçlar Hukuku: Genel Hükümler”, “Sigorta Hukuku Genel Hükümler- Bir Takım Sigorta Türleri”, “Ticaret Hukuk Bilgisi”, “Ticari İşletme Hukuku”, “Kıymetli Doküman Hukuku” adlı bir mesleki kitaplarının yanına anılarını topladığı “Yaşamım” (2019) adlı bir kitabı yayımlanmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu