Gündem

Et dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli kandırma

TÜRK mutfağının önde gelen lezzetlerinden et dönerin maliyetini ve satış fiyatını yıkmak isteyen bazı işletmeciler, hileye başvurup, içine tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvan eti ya da soya kıyması katıyor. Ayrıca lohusa şerbetiyle dönerin keza rengi koyulaştırılıyor hem de harmanlanan üründeki kanatlı hayvan tadı baskılanıyor. Yiyecek Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak, “Ambalaja girmiş dönerlerde de et ve tavuk karışık satılabiliyor. Ancak ambalajın üzerindeki etikette bilgilendirme olması gerekli” dedi. 

Türk mutfağında önemli lezzetlerden olan et dönerde bir takım işletmeciler, kendi maliyetlerini devirmek ve ürünü daha ucuza satabilmek için çeşitli hilelere başvuruyor. Bu hileler aralarında, et dönerin içinde tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvanların etlerinin kullanılması yer alıyor. ‘Yüzde 100 et döner’ diye satılan ürüne bazen de soya kıyması konuluyor. Kanatlı hayvanların başı ve ayakları gibi genelde kullanılmayan kısımları da kıyma yapılarak, ürüne karıştırılıyor. Bu karışıma lohusa şerbetiyle hem koyu rengi veriliyor hem de harmanlanan üründeki kanatlı hayvanın tadı baskılanıyor. Böylelikle maliyeti düşüren işletmelerde et döner, 10 TL’nin aşağıda satılabiliyor. İşletmeciler ise maliyet hesabına tarafından yarım ekmek et dönerin 17 TL’nin aşağı satılamayacağını söylüyor.

‘MALİYET YIKMAK İÇİN TAĞŞİŞ YAPILIYOR’Yiyecek Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak, “Dana etinden ya da tavuk etinden yapılan döner satışları mevcuttur. Ama bir takım kişiler, et dönerin maliyetini düşürmek için dana etinin içine tavuk eti karıştırarak tağşiş yapıyor. Böylelikle ucuz döner satılabiliyor. Ambalaja girmiş dönerlerde de et ve tavuk karmakarışık satılabiliyor. Fakat ambalajın üzerindeki etikette bilgilendirmesi olması lazım. Özellikle pandemi sürecinde vatandaşlarımız genel olarak uyarı etmeli. Bilindik yerler ve tanıdık markalar tüketilebilir” dedi.’10 TL’YE ET DÖNER SATILMAZ’İzmir’de restoran işletmecisi Kudret Esen (44), ucuz dönerin içindeki farklı alanlara yönlendirilmiş hilelerle satıldığını belirterek, “10 TL’ye et döner satılmaz. Bugün et dönerin maliyeti 10 TL’nin üzerindedir zaten. Eğer satılıyorsa içinde tavuk taşlığı olabilir. Kanatlı hayvan eti konulabilir. Elbette hile vardır. Somurtkan takdirde bu fiyata satmak muhtemel değil. Bir Takım dönercilerin lohusa şerbeti de kullandığını duyduk” diye konuştu. ‘UCUZ SATANLAR HİLEYE BAŞVURUYOR’Restoran işletmecisi Iftihar Şahin (30) ise et döner üretimi için güzel bir daha etine gereklilik olduğunu dile getirerek, “Yarım ekmeği en az 17 TL’ye mal ediyoruz. İçinde 80 gram et bulunuyor. Bunun altına mal etmek muhtemel değil. Ucuz satanlar hileye başvuruyor. Kanatlı hayvan ürünleri kullanıyorlar” dedi. Müşterilerden fırın işletmecisi Aytekin Arslan (25) da “Etin parça parça gelmesine dikkat ediyorum. Kıymayla dönerde karışım yapılınca yemiyorum. Ucuz döner satan yerler bellidir. Et döner kesilirken parça parça kazanç. Kıyma döner satan yerde hile olabilir. Fiyata bakınca ucuz fiyata et dönerin satılmayacağını bilmek gerekiyor. böylece insanların ucuz yerden yememesi gerekiyor” diye konuştu. 

İnşaat mühendisliği öğrencisi Tuna Destek (21) ise “Et döner yerken kesiliş biçimine dikkat ediyorum. Çok uzun kesilirse içinde kıyma olduğunu anlıyorum. tek tek düşüyorsa reel et olduğunu anlıyorum. Tanıdık yerlerden yiyorum. Etin kilosu muhakkak. 5 TL’ye, 10 TL’ye et döner olmaz. bu nedenle ucuz yerden yiyerek sağlığımı tehlikeye atmak istemiyorum” dedi. 

Et dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hileEt dönerde kanatlı hayvan ve lohusa şerbetli hile

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kadir ITINA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu