Gündem

Evlilik kurtarma vaadiyle kadınları taciz eden hocaya 7 yıl hapis istendi

İstanbul’da kendisini öğretmen olarak tanıttığı kadınlara evliliklerini kurtarma vaadiyle dolandırdığı iddiasıyla tutuklanan Burhan D. hakkında “Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık” suçundan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Evlilik kurtarma vaadiyle kadınları taciz eden hocaya 7 yıl hapis istendi

İstanbul’da kadınları evliliklerini kurtarma vaadiyle ayrıca dolandıran ayrıca tacize maruz bırakan öğretmen hakkında 7 yıla kadar hapis istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Burhan D.’nin Esenler’de ikamet eden müşteki E.B. ile iki taraflı arkadaş yoluyla tanıştığı belirtildi. E.B.’nin eşi S.B. ile ailevi sorunlar yaşadığı ve eşine ‘Boş ol’ dediği için dini nikahlarının düştüğünü zannederek sanık Burhan D.’yi tekrar dini nikah tazelemek için 5 Eylül’de çağırdığı anlatılan iddianamede, şüphelinin “Böyle düğün düşmez siz tövbe edin, sizin nikahınız düşmedi” biçiminde nasihatte bulunduğu kaydedildi.

İddianamede Burhan D.’nin müştekilerden 3 bin 200 lira kefaret parası istediği, parayı aldığında mağdur S.B.’ye “Farklı odanız var mı eşinle baş başa görüşmemiz gerekli” biçiminde talep de bulunduğu, müştekilerin ayrı odaları olmadığını söylediğinde ise şüphelinin evden ayrıldığı ifade edildi.

“İLAHİYATÇI HOCA EL ENSARİ”

İddianamenin devamında, sanığın sosyal ağ hesabına “İlahiyatçı Hoca El Ensari” yazdığı ve kendisine asalet edilmesi için bir takım dini kisveleri kullandığı vurgulandı. Sanığın ifadelerine de yer verilen iddianamede sanığın müştekilerden onların rızası doğrultusunda 300 lira para aldığını söylediği, üstüne atılı suçlamayı kabul etmediği belirtildi.

İddianamenin değer biçme kısmında ise sanığın kendisini İlahiyatçı Öğretmen El Ensari ismini uygulamak sureti ile tanınarak 677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile bazı unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet suçunu işlediği belirtildi. Hem sanığın müştekilerden nikah tazelemek adı altında kefaret parası almak suretiyle “Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle üçkâğıt” suçunu işlediği vurgulandı.

7 YILA DEK HAPSİ İSTENDİ

İddianamede tutuklu davalı hakkında “Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık” suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması ve 5 bin güne değin kadar adli para cezasıyla cezalandırılması istendi.

Keza değişken hakkında “677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet” suçundan 3 aydan eksik olmamak şartıyla hapis cezasıyla cezalandırılması istek edildi.

İddianameyi kabul eden Bakırköy 23. Ağır Cinayet Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde esir davalı Burhan D.’nin duruşması yapılacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu