Siyaset

Evrensel Hizmet Fonu’nda milyarlık kayıp iddiası: 1.5 milyarın 1.4 milyar TL’sinden iz yok!

Evrensel Hizmet Fonu’nda 2019 yılı için 1.5 milyar TL toplandığını kaydeden CHP’li Murat Dikte, toplanan miktarın takriben 1.4 milyar TL’sinin kayıp olduğunu söyledi. Emir, ” Toplanan paranın yüzde 95’inin izi değil, yüzde 5’ine yakınını da İstanbul’daki Çamlıca Televizyon Kulesi’ne harcamışlar” diye konuştu.

Evrensel Hizmet Fonu’nda milyarlık kayıp iddiası: 1.5 milyarın 1.4 milyar TL’sinden iz yok!

Cumhuriyet Halk Müziği Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, internet erişiminin yaygınlaştırılması amacıyla kurulan Evrensel Hizmet Fonu’nda 2019 yılı için 1.5 milyar TL toplandığını, laf konusu miktarın ise yaklaşık 1.4 milyar TL’sinin kayıp olduğunu iddia etti.

Dikte, “Türkiye’nin dört bir yanına binlerce öğrenci internet ve bilgisayara erişimi olmadığı için eğitim hakkından mahrum kalırken, GSM operatörlerinden toplanan paranın yüzde 95’inin izi değil, yüzde 5’ine yakınını da İstanbul’daki Çamlıca Televizyon Kulesi’ne harcamışlar” dedi.

PARA NEREYE HARCANIYOR?

Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından 2005 yılında Evrensel Hizmet Fonu kurulduğunu andıran Emir, fonda biriken paranın kullanımına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) yazılmış soru önergesi sundu.

2005 yılından bu yana GSM operatörlerinin her yıl gelirlerine oranla kayıtlı miktarlarda Evrensel Hizmet Fonu’na para aktardıklarının altını çizen Dikte, şu ifadeleri kullandı:

“Evrensel Hizmet Fonu, köylerde ve kırsal bölgelerde yaşayan yurttaşlara sunulacak internet ve elektronik haberleşme hizmetlerinde halk yatırımlarının devam ettirilebilmesi nedeniyle kuruldu. Bu kapsamda GSM operatörlerinin her yıl gelirlerinin bir kısmını aktardığı fon için öbür kazanç kalemleri de oluşturuldu. 2005 yılından beri bu fonda biriken paranın 11 milyar TL’nin üstünde olduğu tahmin ediliyor. Ancak, son birkaç yıldır bir takım kırsal bölgelerde kurulan baz istasyonları haricinde, bu paranın nereye harcandığına dair kamuoyuna net bir yorumlama yapılmıyor.

TELEVİZYON KULESİNE BİR YILDA 60 MİLYON TL

Son olarak geçtiğimiz sene GSM operatörlerinden Evrensel Hizmet Gelirleri adı aşağıda toplanan paranın miktarı 1 milyar 562 milyon 747 bin TL’yi buldu. Bu gelirin sadece 76 milyon 169 bin 457 TL’si harcanırken geriye kalan 1 milyar 486 milyon 577 bin TL’nin nereye harcandığı bilinmiyor ve hiçbir yerde izine rastlanmıyor. Masraf kalemlerine bakıldığında da 76 milyon TL’lik harcamanın yalnızca 16.5 milyon TL’sinin mobil ve değişmez haberleşme hizmetleri için harcandığı görülüyor. Harcamaların geriye kalan 59.6 milyon TL’si ise, sayısal yayın faaliyetleri adı altında İstanbul’daki Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’ne aktarılmış. Yani, sadece bir yılda operatörlerden ‘eşdeğer internet’ hizmet için 1.5 milyar TL toplamışlar fakat paranın sadece yüzde 5’ini harcamışlar. O paranın büyük kısmı da Televizyon Kulesi’ne gitmiş, 1.5 milyar TL’nin yüzde 95’inin ise izi değil.”

‘MEB’İN İHTİYAÇLARI İÇİN KULLANILMALI’

Pandemi döneminde binlerce öğrencinin internet ve bilgisayara erişimi olmadığı için uzaktan eğitime devam edemediğini gösteren Emir, “Özellikle bu dönemde laf konusu fonun, yasanın amacına yerinde bir şekilde Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaçları için kullanılması gerekiyor oysa, toplanan paradan eser değil” dedi.

2005 yılından bu yandan Evrensel Hizmet Fonu dahilinde ne değin para toplandığını soran Emir, önergesinde ayrıca şu soruları da yöneltti:

Evrensel Hizmet Fonu uygulaması dahilinde 2005 yılından bu yanlamasına bütünüyle ne kadar gelir elde edilmiştir. Bu gelirin, yıllara göre dağılımı nedir? Evrensel Hizmet Fonu’ndan bugüne değin hangi hizmetler için ne değin para harcanmıştır?

Söz konusu fondan, evrensel hizmet kapsamı dışarıda bir harcama yapılmış mıdır? Yapıldıysa, hangi hizmetler için ne kadarlık bir harcama yapılmıştır? GSM operatörlerinden Evrensel Hizmet Fonu için toplanan paralar, hangi hesapta tutulmaktadır? 2019 yılında 1.562.747.081 TL Evrensel Hizmet Geliri elde edilirken bunun sadece 76.169.457,67 TL’sinin harcandığı anlaşılmaktadır. Geriye kalan 1.486.577.623,33 TL’lik arz nereye harcanmıştır?

Pandemi nedeniyle uzakta eğitim yapılırken ve evlerinde internet ile bilgisayar imkanı bulunmadığı için birçok öğrencinin derslere giremediği haberleri gündeme gelirken, söz konusu fondan bu ihtiyacın giderilmesine yönelik bir harcama yapılması planlanmakta mıdır?”