Teknoloji

Eylül Ayında En Fazla Zamlanan Ürünler Belli Oldu

Türkiye gündeminde son günlerde insanların gündemini en çok meşgul eden şeylerden bir tanesi de zamlar oldu. Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte büyük bir artışın gözlemlendiği e-ticaret ürünlerinin fiyatlarında zamların miktarları fazla daha net bir şekilde görülebiliyor.

BrandZone, gerçekleştirdiği bir araştırmada e-ticaret ürünlerinin temmuz ve eylül ayları arasındaki fiyatlarını karşılaştırdı. Bu iki ay arasındaki sıradan fiyatlara bakıldığında en fazla uyarı çeken şey ise zamlar oldu.

Eylül ayı zamla geçti

2020 eylül ayı beyaz eşya fiyat artışı

Araştırma zarfında en yerinde fiyatlara sahip ürünlerin e-ticaret fiyatlarının ortalamaları alındı. Gerçekleştirilen çalışmada beyaz eşya ürünleri de yer aldı. Buna kadar beyaz eşya kategorisinde en çok fiyat artışı %21’lik çoğalma ile fırında gerçekleşti. Onu sırasıyla %18 ile elektrikli süpürge, %14 ile termosifon ve %13 ile davlumbaz takip etti.

2020 eylül küçük ev aletleri fiyat artışı

Çoğalan fiyatlardan minik konut aletleri de payını aldı. Bu kategoride en yüksek artma %26 ile baskülde yaşandı. Temmuz ayında ortalama fiyatı 139 TL olan baskül, 176 TL’ye yükseldi. Onun derhal ardındaki ise %24’lük artışla ekmek kızartma makinesi geldi. Bu kategorideki öteki ürünlerden bazıları olan mutfak robotu, kahve makinesi ve fritöz gibi ürünlere de sırasıyla %13, %11 ve %11’lik zam geldi.

2020 temmuz - eylül ayı fiyat karşılaştırması

Natürel böyle bir artıştan telefonların da nasibini almaması beklenemez. Temmuz ayında 6.234 TL sıradan satmak fiyatına sahip olan cihazlar, %8’lik artışla eylül ayında 6.733 TL sıradan satış fiyatını fark etti. Erkek elektronik bireysel bakım ürünleri de %14’lük bir çoğalma yaşadı. BrandZone kurucu ortağı Cem Köz, araştırma sonuçlarını şöyle yorumladı:

“Koronavirüs salgını ile birlikte e-ticaretin öneminin arttığını gördük. Salgına karşısında alınan tedbirlerin arkasında tüketiciler, temassız ticaret olarak adlandırılan e-ticaret sitelerine yöneldi. Temmuz ve eylül aylarında gerçekleşen satışları incelediğimizde fiyatların temmuz ayına oranla zamlandığını, tatil sezonunun kapanması ve insanların daha çok evlerinde vakit geçirmesi nedeniyle ev alışverişinde önemli bir çoğalma yaşandığını görüyoruz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu