Dünya

Facebook, hasır sepetteki soğan reklamını cinsel içerikli bularak yayından kaldırdı

Kanada merkezli tohum firması Gaze Seed Company Facebook üzerinden soğan reklamı yaptı. Reklam bir süre sonra Facebook kadar kaldırıldı. Mazeret olarak ise reklamın “kışkırtma edici olduğu” savunuldu. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda yer alan firmanın yöneticisi Jackson McLean, soğan tohumlarının ambalajındaki görselin Facebook’un reklam kurallarına aykırı bulunduğunu ve bu nedenle platformda ürünün reklamını yapamadıklarını bildirdi.

CBC’de yer alan habere kadar McLean, “Geçen gün Facebook’tan bir uyarı aldık, ‘açıkça cinsellik taşıyan bir görselimizi platformdan men ettiklerini bildirdiler” açıklamasında bulundu.

“CİNSEL ÇAĞRIŞIM ÇIKARMAK İÇİN AKTİF BİR DÜŞ GÜCÜ LAZIM”

Bu bildirim karşısında yapılabilecek tek şeyin gülmek olduğunu aktaran işyeri sahibi, “Yalnızca gülünç olduğunu düşündüm. Bu görsele bakıp cinsel bir çağrışım dışında tutmak için epey faal bir hayal gücünüz olması lüzumlu” ifadelerini kullandı.

“BUNLAR SADECE SOĞAN”

Kararın büyük olasılıkla algoritma göre verildiğini söyleyen McLean, şirketin, ‘açıkça cinsellik taşıyan’ nitelemesine itiraz edeceğini bildirdi ve “Umarım bu defa reklamı hakiki bir insan değerlendirir ve görselin hiç de cinsellik içermediğini görür. Bunlar sadece soğan” dedi.

Facebook, hasır sepetteki soğan reklamı cinsel içerikli bularak yayından kaldırdı

“GÖREBİLİYOR MUSUNUZ?”

Hasır sepetin içinde olan soğanların görselini Facebook’a koyan firma, “Facebook’tan bir bildirim aldık. Walla Walla soğan tohumlarımız için seçtiğimiz fotoğrafın ‘aşırı cinsellik içerdiğini’ ve bu nedenle platformlarında reklamı yayımlamayacaklarını öğrendik. Görebiliyor musunuz?” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu