Teknoloji

Facebook, WhatsApp ve Instagram Gibi Hizmetleri Karışıklığa Itmek Zorunda Kalabilir

Dünyanın en büyük sosyal ağ platformu olan Facebook, yeni bir antitröst davasıyla aleyhinde karşıya gelecek gibi görünüyor. Diğer Taraftan bu dava, ABD hükümetinin kanımca kendisi göre açılacak. Eğer bu dava eğer hükümetin lehine sonuçlanırsa, Facebook çok zorda kalacak gibi görünüyor.

Facebook, 2012 yılında Instagram’ı 2014 yılında da WhatsApp’ı satın aldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) bu satın alma işlemlerini jet hızıyla onaylayarak Facebook’un önünü açtı. Ama tasdik koşulları arasında kurumun, bu satın alma işlemlerini daha sonradan denetleyebileceği belirtilmişti. İşte yıllar sonradan bu gerçek olacak gibi görünüyor. Çünkü FTC, Facebook’a yönelik bir dava açmaya hazırlanıyor.

Facebook’tan birleştirilen hizmetlerin ayrılması istenebilir

Facebook

Facebook, uzunca bir süredir Messenger, WhatsApp ve Instagram’ı birleştirmeye çalışıyor. Hatta bu konuda da fazla ciddi çalışmalar yapılmış durumda. Ama görünen o ki bu durum, FTC’yi rahatsız etti. Konuyla ilgili Facebook avukatlarının 14 sayfalık raporunun bir kopyasını edinen Wall Street Journal, FTC’nin davasının fazla yakın bir zamanda başlayabileceğini söylüyor.

Raporda yer alan verilere tarafından Facebook avukatları, anlaşmaların yıllar daha sonra gündem olmasının huzursuz bir sürece yol açacağını savunuyorlar. Çünkü yıllar içerisinde yapılan incelemeler ve entegrasyonlar, hizmetlerin birbirinden ayrılmasını imkansız hale getirmiş durumda. Avukatlara göre hizmetlerin birbirinden ayrılması biçiminde bir talep, hem kullanıcılar hem de şirket için çok ciddi bedellere mülk olacak.

Facebook

Antitröst daha alçak komitesi kadar paylaşılan bazı e-postalarda, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in rakipleri ortadan uyandırmak adına satın alma girişiminde bulunduğuna değiniliyor. İşte daha alçak komiteye tarafından WhatsApp ve Instagram’ın satın alınmasının esas nedeni bu. Keza o dönemlerde Snapchat’in de satın içerlemek istendiği, bu konuda çeşitli zorluklarla karşılaşıldığı belirtiliyor. Zaten Snapchat satın alınamadı ama Instagram, Facebook ve WhatsApp’a getirilen yenilikler, Snapchat’i zaten bitirmiş durumda.

FTC’nin Facebook’a yönelik nasıl bir dava açacağı şu an için bilinmiyor. Fakat olasılıkla bu dava, Facebook’un Instagram ve WhatsApp gibi rakipleri satın alarak rekabeti ortadan kaldırmasının etrafında dolaşacak. Facebook’un bu dava zarfında neler yapacağını ise vakit gösterecek.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu