Gündem

Fahrettin Altun’un Kaftancıoğlu’na açtığı dava takipsizlikle sonuçlandı

Fahrettin Altun “Özel hayatımın gizliliği ihlal ediliyor” diyerek şikayetçi olduğu Canan Kaftancıoğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

Fahrettin Altun’un Kaftancıoğlu’na açtığı dava takipsizlikle sonuçlandı

Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan Kuzguncuk’taki vakıf arazisinde izinsiz inşaat gerçekleştirdiği ortaya çıkan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na açtığı dava takipsizlikle sonuçlandı. Savcılık, Kaftancıoğlu hakkında özel hayatı gizliliğin ihlal, suçu ve suçluyu övme ve kabahat işlemeye kışkırtma etme gerekçesiyle açılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi.

Vakıf arazine izinsiz inşaat yapan Altun’un, söz konusu hukuksuzluğun tespit edildiği gün Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne kiralama başvurusu yaptığı ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunan CHP İBB Meclis Grubu, Altun’un Boğaziçi Kanunu’nun ilgili maddelerine göre 1 aydan 6 aya değin hapis cezası ve 200 bin liradan 500 bin liraya değin para cezası ile cezalandırılmasını talep etmişti.

Fahrettin Altun ise vakıf arazisindeki izinsiz inşaat faaliyetlerini kamuoyunun gündemine getiren Cumhuriyet gazetesine ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkında özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün açıkladığı kararla Kaftancıoğlu’nun masum olduğuna hükmetti. Akıl ve açıklama özgürlüğüne atıf yapılan kararda şu ifadelere yer verildi:

“İfade özgürlüğü ile itibarın korunması arasında denge kurulurken ulus yararına katkı maddesi, maksat alınan kişinin ünlülük derecesi, haberin konusu vb. unsurların kriter alınması gerektiği; taraflarının bir siyasi parti ilçe başkanı ile T.C İletişim Başkanı olması nedeniyle kamuoyu nezdinde tartışmaya ve habere konu edilmeye değer bir olayla ilgili olarak tekrar benzer partinin il başkanı olan belirsiz tarafından yayınlanan yazıların Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’yla güvence altına alınan ifade ve tenkit özgürlüğü sınırları zarfında kabul edilmesi gerektiği.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu