Kadın

Feministin Çantası: İçimize ilmek ilmek işleyen bir sevgi

Feministin Çantası: İçimize ilmek ilmek işleyen bir sevgi

BİRGÜN KADIN

”Manâlı olan istektir, hiçbir istek diğerlerinden soylu değildir” diyerek naifliği, umutları ve tutkuları ile Sevgi Soysal’ı çıkartıyoruz feministin çantasından. Açtığımız gibi pak bir öğle havasını içimizde hissediyoruz. Bizlere coşkulu hisler yaşamayı, iyi yazmayı konduramayanlara inat iyi ama doğdun Sevgi!

Anneannesi, teyzesi ve kendisi arasında bakımlı yol kurarak kadınlık hallerini kendine özgü tarzıyla işleyen Sevgi, Tante Rosa ile zihinlerimize işledi.

12 Mart 1971 Askeri Muhtırası’nın peşinde Sevgi’in hayatı bundan böyle eskisi gibi olmadı. Yürümek kitabı müstehcenlik gerekçesiyle toplatıldı, sonradan tutuklandı, TRT’den ayrılmak zorunda kaldı.

Lakin kendine yılgınlığı yasaklayan Sevgi, bu memlekete olan umudunu hiç kaybetmedi. İkinci kere tutuklandığında üstelik sürgün eklendi. Dedik ya yılgınlık ve ümidini yitirme yok diye, cezaevinde yazdığı Yenişehir’de Bir Öğle Vakti adlı romanıyla Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı.

Adana’da sürgünde yer alan bir kadının başından geçen olaylar civarda 12 Mart’ı eleştirdiği romanı Şafak romanını Yıldırım Bölge Kadınlar Koğuşu izledi. Sevgi tutkularını, inandıklarını hiç kaybetmedi. 1976 yılında gözlerini kapattığı dünyaya öykülerini, romanlarını, sesini ve mücadelesini bıraktı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu