FutbolSpor

Fenerbahçeli Altay Bayındır: A milli veya ümit ulusal hiç fark

Altay Bayındır, TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Altay, “A Ulusal Ekip namzet kadrosunda yer almaman kamuoyunda tartışılan bir konuydu. A Milli Ekip’dan ziyafet bekliyor muydun?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Buna şöyle bir yanıt verebilirim. hemen üstümde de ulusal simge var. Benim için A milli veya ümit ulusal hiç fark etmez. Bugün Ümit Ulusal Ekip’dayım, hocam şans verirse oynarım. Yarın A Ulusal Ekip’a gider, çıkar oynarım. Bunun hiçbir önemi değil. Dediğim gibi bizim için en önemli şey sahada niyetlenmek, gerisi başka. Gerisi gelecektir.”

Ümit Ulusal Ekip’ın, 2021 UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası grup eleme mücadelesinde İngiltere ile deplasmanda oynayacağı karşılaşmayı değerlendiren genç file bekçisi, “Biz ulusal takımız o yüzden şansımız daima üstteki düzeydir. En iyi şekilde konsantre olup bu maça da her zamanki gibi galip gelmek için çıkacağız. Bizim için rakibimizin grup lideri, grup ikincisi ya da grup sonuncusu olmasının hiçbir önemi değil. Sonuçta maç maçtır. Karşı Taraf büyük ya da ufak gibi bir şart hiçbir zaman söz konusu olamaz. Çıkıp elimizden geleni sahaya yansıtacağız. Umarım iyi bir sonuçla, galibiyetle ülkemize döneriz.” ifadelerini kullandı.

Altay Bayındır, “Ulusal ekip, 7 maç sonunda 7 puanla beklentilerin peşinde olarak 4. sırada yer alıyor. Bunun sebepleri nelerdi?” sorusuna, “Bunu çoğu etkene bağlayabiliriz. Muhakkak tek bir şeye bağlayamayız. Birçok etken olabilir. Bunun değerlendirmesini hocalarımız yapacak. Biz futbolculara düşen bu konulardan ziyade, daha çok işimize sarılıp, saha içinde iyi uğraş etmek.” cevabını verdi.

“Umarım ancak iyi bir sezon olur. Sezon sonunda da güleriz”

Altay, Fenerbahçe’nin transferde çok manâlı oyuncuları kadroya katması ve üstünlük iddiasıyla ilgili olarak ise “İyi transferler yaptık. Umarım ama iyi bir sezon olur. Sezon sonunda da güleriz. Çünkü camia olarak buna ihtiyacımız var. İyi de başladık, inşallah böyle de götürürüz.” değerlendirmesinde bulundu.

Genç file bekçisi, Fatih Karagümrük karşılaşmasında kurtardığı penaltının kendisi ve takımı için manâlı olduğunu aktararak, “Evet önemliydi. Takıma katkı maddesi sağladıysam ne mutlu bana. Çalışıyoruz, hocalarımızın söylediklerini sahaya iyi bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Yansıtabiliyorsam da ne mutlu bana. Bana güvenen herkese teşekkür ediyorum. Çalışmaya ve gelişmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Geçen sene bütün kartları penaltıdan nedeniyle yedim”

Penaltıda çizgi ihlali yapan kaleciye sarı kart gösterilmesi kuralının değişmesini olumlu bulduğunu dile getiren Altay Bayındır, penaltılar için özel olarak çalıştığını da belirterek, şunları söyledi:

“Geçen sene bütün kartları penaltıdan dolayı yedim. Bunun için bir maçta cezalı oldum. küçük öne çıkmalardan her yerde edilen penaltılar vardı. Penaltılara natürel ancak çalışıyorum. Her idmandan sonradan süre buldukça, eğlenceli, birazcık gülerek, keyif alarak çalışıyoruz. Özel olarak antrenmanda en ince ayrıntısına kadar ona odaklanmamız laf konusu değil. Her şeye olduğu gibi penaltılara da çalışıyoruz.”

“Amatör ruhunu kaybetmeden niyetlenmek çok kayda değer”

Altay, “Bursa’da amatör olarak futbola başladın ve acilen Fenerbahçe kalesinin sahibi oldun. Başarını getiren faktörler nelerdi?” sorusunu, “Önemli olan kafa yapısını hiçbir zaman bozmadan benzer ağırbaşlılık ve aynı konsantrasyonda her zaman hedeflemek. Nerede olursan ol, nasıl bir seviyede olursan ol, acemi ruhunu kaybetmeden, aynı şekilde aynı ciddiyette kastetmek fazla kayda değer. Ben de böyle yapıyorum. Bundan sonradan da böyle yapacağım.” biçiminde yanıtladı.

Genç file bekçisi, “İngiliz basını, oyun tarzını De Gea’ya benzetmişti. Senin oyun tarzını benzettiğin bir kaleci var mı?” sorusu üstüne ise şunları kaydetti:

“Kesinlikle bir kaleciyi örnek alma ya da benzetme gibi bir şey laf konusu yok. Ben kendi yolumda ilerliyorum. Tabii ama küçüklüğümden beri Avrupa’nın büyük maçlarını seyrediyorum. O maçlarda da iyi ve doğru şeylere uyarı ediyorum. Çünkü herkes hata yapıyor, hata yapmayan kaleci yoktur. Onların iyi yanlarını alıp, kendime kurgulamaya, bakarak uygulamaya çalışıyorum. Araştırmalar bu yönde.”

Altay, oyun tarzını en beğendiği ligi ise “Premier Lig hoşuma gidiyor. Daha tez, daha kavgacı bir futbol oluyor. Dolayısıyla Premier Lig diyebilirim.” sözleriyle açıkladı.

İSTANBUL (AA) – HİLMİ SEVER

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu