Siyaset

Feyzioğlu’nu koruma operasyonu

Genelgeyle baro genel kurullarının ertelenmesine karşın tepkiler sürüyor. ÇAG’ın İstanbul Barosu Başkan Adayı Ata Yazıcıoğlu, “Bu karar avukatların seçme ve seçilme hakkına yapılan bir gasptır” diye konuştu.

Feyzioğlu’nu koruma operasyonu

YAREN ÇOLAK

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelgeyle STK, iş kuruluşları, birlik ve kooperatifler kadar düzenlenecek etkinliklerin 1 Aralık’a değin erteleneceğini duyurdu. Bu genelgeye dayandırılarak İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İlçe Tercih Kurulu kadar ekim ayında yapılması planlanan baroların genel kurullarının da ertelenmesi kararı verildi. Kararı hukuk dışı ve keyfi olarak değerlendiren Modern Avukatlar Grubu’nun (ÇAG) İstanbul Barosu Başkan Adayı Ata Yazıcıoğlu, 10-11 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan İstanbul Barosu Genel Kurulu’na katılım çağrısı yaptı. Yazıcıoğlu, “Bu kurulacak olan yeni barolara vakit kazandırmak amacıyla bahşedilen bir karardır. Feyzioğlu’nun koltuğunun korunması operasyonudur” ifadelerini kullandı.

Baro genel kurulu iptal edilirken siyasi partilerin genel kurulunun iptal edilmemesine tepki belirten Yazıcıoğlu, “İstanbul Barosu Genel Kurulu’nun bir genelgeye dayandırılarak iptali hukuk dışı ve keyfi bir karardır. Baro genel kurulunun iki yılda bir ekim ayında yapılıyor olması kanun gereğidir. Avukatlık kanunu bunu öngörür. Dolayısıyla ama başka bir kanun hükmüyle kararsız ya da ortadan kaldırılabilir. Bir genelgeyle veya Yüksek Tercih Kurulu kararıyla ortadan kaldırılması muhtemel değil. böylece bu yok hükmünde bir karardır. Avukatların seçme ve seçilme hakkına yapılan bir gasptır. Genelgenin yayınlandığı gün Yüksek Seçim Kurulu bir karar açıkladı. Karar, barolar genel kurulunu yapamaz ama siyasi partiler genel kurullarını yapabilirler. AKP’nin birkaç ilçe teşkilatı genel kurul yaptığını ben biliyorum. Baro genel kurulunda avukata bulaşacak olan virüs AKP’nin siyasilerine bulaşmıyorsa sıkıntı değil” biçiminde konuştu.

SİYASİ BİR KARAR

Meslektaşlarına 10-11 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan genel kurula katılım çağrısı yapan Yazıcıoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “AKP ilçe teşkilatları genel kurul yapıyor, Ayasofya 250 bin kişiyle açıldı, Giresun’da miting yapıldı bunlarda herhangi bir müdahale etme yokken. açık havada yapılacak olan baro genel kurulunun iptali ayrıntılarıyla siyasi bir karardır. Bu kurulacak olan yeni barolara süre kazandırmak nedeniyle verilen bir karardır. Feyzioğlu’nun koltuğunun korunması operasyonudur. Biz ÇAG olarak 10-11 Ekim’de genel kurula gideceğiz. Bütün meslektaşlarıma da katılım çağrısı yapıyorum. Çünkü ben bir genelgeyle seçme ve seçilme hakkımın ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğim.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu