Sağlık

Filyasyon hekimleri iş göremezlik raporu yazabilecek

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), Covid-19 nedeniyle karantinaya alınan şahısların iş yerlerine saptamak için ihtiyacı olan raporların filyasyon ekibi hekimlerince verilebileceğini duyurdu.

Filyasyon hekimleri iş göremezlik raporu yazabilecek

İstanbul Aile Hekimliği Derneğinden (İSTAHED) yapılan yazılmış açıklamada, temaslı veya pozitif vakaların izolasyonlarının sağlanmasını salgının engellemek için en öncelikli önlem olarak tanımlandığı hatırlatılarak, pandemi boyunca iş yerlerinden rapor istek edilen bu kişilerin raporları edinmek için evden çıkıp sıhhat kuruluşlarına, en çok da aile hekimlerine gittiklerinin ve çok sayıda bulaşa sebep olduklarının dile getirildiği aktarıldı.

Dernek göre, karantina listesindeki şahısların SGK’ye otomatik olarak bildirilerek raporlu sayılabilecekleri ya da filyasyon ekibine bu yetki verilerek bulaşın önlenebileceğinin önerildiği aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bakanlık tarafından bu talebimizin salgının yedinci ayında da olsa yerine geldiğini görmekteyiz. Filyasyon ekiplerinin kullandığı Filyasyon Takip Sistemi’ne (FİTAS) eklenen rapor sekmesi ile sorun bir şekilde çözülmüş oldu. Covid-19 sebebiyle karantinaya alınan vatandaşlarımızın meslek yerlerine devretmek için ihtiyacı olan raporlar, 2 Ekim 2020 tarihinden itibaren filyasyon ekiplerince verilebilecek ve vatandaşların karantinalarını bozmalarına lüzum kalmayacak. İzolasyondaki olgu ve temaslıların istirahat raporlarının oluşturulması FİTAS-SGK entegrasyonuyla sağlanmıştır. Bu sayede danışman doktorlar e-raporları FİTAS üzerinden oluşturabilecektir. Oluşturulan istirahat raporları SGK kadar sonuçlandığında kişilere bilgilendirme SMS’i gönderilecektir. Vatandaşlar raporlarına e-Nabız ve e-Devlet Kapısı üzerinden erişebilecek.”

AA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu