Gündem

Financial Times: Türkiye, SİHA’larda ABD, İsrail ve Çin’e ciddi muhalif oldu

Financial Times gazetesi, Türkiye‘nin silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) ABD, İsrail ve Çin’e önemli muhalif olarak ortaya çıktığını yazdı.

Gazetenin, Türkiye’nin ürettiği SİHA’lara ilişkin haberinde, Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a karşısında uğraş veren Azerbaycan ordusunun çok sayıda Ermeni mevzisini, hava savunma sistemlerini, topçu birliklerini ve tankları hava saldırılarıyla vuran Türk yapımı SİHA’ların ressam işi görüntülerini yayınladığı belirtildi.

“20 yıllık bir çabanın sonucu”

Dağlık Karabağ’ın son yıllarda Suriye, Libya, Kuzey Irak ve Doğu Akdeniz’in peşinde Türk SİHA’larının konuşlandırıldığı 5. tanıdık olmayan çatışma bölgesi olduğu açıklanmış haberde, “Genişleyen Türk İHA sanayisi, Türkiye’nin silah alımlarında Batı’ya olan bağımlılığını eksilmek ve milli gururu canlandırmak amacıyla savunma üretimini artırmaya yönelik 20 yıllık bir çabanın sonucu.” ifadesine yer verildi.

“Ciddi bir rakip”

Bir savaş uçağı üretme planı gibi bir takım girişimlerin çoğu tahlilci göre aşırı hırslı görülmesine karşın, İHA programının Türkiye’yi yükselen bir drone gücü haline getirdiği kaydedilen haberde, New York Bard Koleji Drone Çalışmaları Merkezi Benzer Direktörü Dan Gettinger’ın, Türkiye’nin SİHA’larda ABD, İsrail ve Çin’e ciddi rakip olarak ortaya çıktığını ve Türkiye’nin SİHA programının epeyce sofistike olduğunu söylediği aktarıldı.

Savunma sanayi ihracatı 248 milyon dolardan 3 milyar dolara çıktı

Türkiye’nin geçen sene diğer ülkelere başlıca tanklar, zırhlı araçlar, uçak parçaları, silahlar ve mühimmatlardan oluşan 3 milyar dolarlık ekipman sattığı aktarılan haberde, “Ancak bu 2002’de 248 milyon dolardı. Yetkililer, 2023’te 10 milyar dolara ulaşacaklarını umuyor.” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin kendi İHA’larını üretme çabasının, terör örgütü PKK ile uzun süredir aralıksız mücadeleyle yakından bağlantılı olduğuna işaret edilerek, araştırmacı Arda Mevlütoğlu’nun diğer devletlerden İHA miktar etme ve bunları kullanmadaki sorunların İHA konusunu “en yüksek öncelik” haline getirdiğini söylediği aktarıldı.

“SİHA’lar PKK’yı mevcudiyet kurdukları dağlık alanlardan çıkardı”

SİHA’ların 2017’den beri PKK’ya karşısında yaygın olarak kullanıldığı vurgulanan haberde, Milletlerarası Kriz Grubu Türkiye Direktörü Nigar Göksel’in “SİHA’lar, (Türkiye’nin) PKK’yı 30 yılı aşkın süredir kayda değer bir mevcudiyet kurdukları dağlık alanlardan çıkarmasını sağladı.” şeklindeki görüşlerine yer verildi.

Haberde, Baykar göre üretilen Bayraktar TB2’nin bileşenlerinden sadece yüzde 7’sinin ithal edildiği de belirtildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hasan Esen

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu