Dünya

Fransa içinde yeni bir devlet kurdular! Haçlı flamalarıyla serbest ilan ettiler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Müslümanları ayrılıkçılıkla suçlarken, ülkenin güneydoğusunda beyaz haçlı kırmızı flamalar taşıyan serbest yanlıları Fransa’dan ayrıldıklarını duyurdu.

1860 ANLAŞMASINI REDDİYORLAR

Le Parisien’in haberine göre, Savoie’yı Fransa’ya bağlayan 1860 anlaşmasının bundan böyle geçerli olmadığını savunan bir grup, bölgedeki Haute-Savoie’da Morette askeri anıtı yanına toplanarak bağımsız bir Savoie devletinin kurulduğunu duyuru etti.

Hür yanlıları, Savoi’yı simgeleyen beyaz haçlı kırmızı flamalarla, anıtı koruyan askerlerin gözü önünde göndere çekti, fakat Fransız bayrağını indirmedi.

“1940’TAN BERİ İŞGAL ALTINDAYIZ”

Kendisini Bağımsız Savoie Senatosu Sözcüsü olarak tanıtan Thierry Becourt yaptığı açıklamada, Fransa’nın 1860 tarihli bir anlaşmayla Savoie’yı ilhak ettiğini, fakat bu anlaşmanın 1940’ta yürürlükten kalktığını belirtti.

Fransa içinde yeni bir devlet kurdular! Haçlı flamalarıyla bağımsızlık ilan ettiler

Becourt, “O zamandan beri milletlerarası hukuk açısından Fransız işgali altındayız. Bu, 80 yıldır işgal altındaki bir ülkenin yasal şekilde geri alınmasıdır.” ifadesini kullandı. Grubun bağımsızlığını duyuru ettiği alan, Savoie ve Haute-Savoie bölgeleri ile Nice kentini kapsıyor.

MACRON, MÜSLÜMANLARI AYRILIKÇI OLMAKLA SUÇLAMIŞTI

Macron, 2 Ekim Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “İslamcı ayrılıkçı” fikirlerle mücadeleye ilişkin bir yasa tasarısının hazırlandığını ve 9 Aralık’ta Bakanlar Kurulu’na sunulacağını belirterek, “Fransa’da, cumhuriyetin ortağı olması için İslam’ın yapılandırılması gerekiyor.” demişti.

“Fransa’daki Müslümanlar’ın ayrılıkçı fikirleri savunan bir ideolojilerinin olduğunu”, bu kişilerin kendi yasalarını Fransa’nın yasalarından üstün gördüğünü savunan Macron, “İslam, dünyanın her uygun kriz yaşıyor.” yorumunu yapmıştı.

Fransa içinde yeni bir devlet kurdular! Haçlı flamalarıyla bağımsızlık ilan ettiler

Kaynak: Anadolu Ajansı / Alaattin Içten

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu