GündemSağlık

Fransa Tabip Odası Başkanı: Bakan gerçeği söylemiyor, sistem çökebilir

Fransa Tabipler Odası Başkanı Dr. Patrick Bouet, ülkede 3-4 hafta içerisinde koronavirüs salgınında ikinci dalganın başlayacağını ve bu nedenle sağlık durumu sisteminin çökebileceğini söyledi. Bouet, Sağlık Durumu Bakanı Veran’ın da gerçekleri açıklamadığını belirtti.

Fransa Tabip Odası Başkanı: Bakan gerçeği söylemiyor, sistem çökebilir

Fransa Tabipler Odası Başkanı Dr. Patrick Bouet, haftalık yayınlanan Fransız dergisine ülkedeki koronavirüs tablosuna ilişkin kayda değer değerlendirmeler yaptı.

Dergiye verdiği röportajda tüm ülkeyi etkisi altına alacak salgının ikinci dalgasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Bouet, bu durumun aylarca sürebileceğini açıklama etti. İHA’nın aktardığına tarafından salgında ikinci dalganın beklenildiğinden çok daha erken geldiğini, böyle giderse 3-4 hafta içinde başlayacağını söyleyen Bouet, birinci dalgadan sonra Sıhhat Bakanlığı ilk kez elde etmek üzere hükümetin genel bir bilanço çıkararak durum değerlendirmesi yapmadığını ileri sürdü.

SAĞLIK BAKANINA ELEŞTİRİ
Covid-19 hastalığına niçin olan SARS-CoV-2 virüsünün ülke genelinde çabuk yayılmakta olduğunu vurgulayan Bouet, Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın hafta içinde yaptığı açıklamada gerçekleri dile getirmediğini belirtti. Salgın karşısında ülkenin tüm taleplere bu afiyet sistemi ile yeteri değin yanıt vermesinin mümkün olmayacağına dikkat çeken Bouet, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bilirkişi sağlıkçı takviyesi yapabilecek bir imkâna sahip olmadığını söyledi.

SİSTEM YETERSİZ

Sağlık Durumu sisteminin yetersiz olduğunu dile getiren Bouet, “Geçen bahardaki salgına mucizevi şekilde müdahalede yer alan sıhhat çalışanları, yeteneksizlik nedeniyle yeni bir salgınla baş edemeyecekler ve birçoğu bitkin, yorgun ve travma geçirmiş durumda yer alan sağlıkçılardan daha artı bir şey beklenemez” dedi.

Yaz aylarında ülke genelinde tedbir alınıyormuş gibi yapıldığına uyarı çeken Bouet, “Büyük bir gevşeme yaşandığı bir gerçek. Bu rahat virüsün çok süratli şekilde yayılmasına imkân tanıdı” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu