Teknoloji

Geçtiğimiz Sene Yayınlanan Bir Makale, Bir Anda Bilim Dünyasının Tepkisini Topladı

Bilim dünyası ara sıra çılgın fikirlerle karşımıza çıkabiliyor. Oysa az kalsın tam bir sene önce bir grup bilim insanı göre ortaya atılan bir us, aradan geçen onca vakit sonradan yeniden keşfedildi ve bilim dünyasından o kadar çok ismin tepkisini topladı. Özet devretmek icabında fikir, Dünya’nın merkezinde bir kara delik olduğunu ve bu kara deliğin DNA’mızda bile rol oynadığını savunuyor.

2019 yılının eylül ayında 13 bilim insanının ismiyle yayınlanan makale, bugün Twitter’da bir anda topa tutulmaya başladı. Bilim insanlarının bu makaleyi topa tutmasındaki belli başlı nedense makalede sunulan fikri fazlasıyla abuk subuk bulmalarıydı. Gelin, bu makalenin detaylarına ve bilim dünyasından gelen tepkilere bir bakalım.

DNA, Dünya’nın çekirdeğindeki kara delik güya inşa baştan sona oluştu:

dna dünya makale

Makalenin özet kısmı, ‘Yakın zamanda NASA’dan bazı bilim insanları Dünya’nın merkezinde kara delik yarı bir yapı olabileceğini öne sürdü.’ cümlesiyle başlıyordu. İşte bilim insanları, bu akıl üzerinden kendi fikirlerini geliştirerek bu kara delik benzeri yapının DNA gibi biyolojik materyalleri oluşturmuş olabileceğini; kısacası Dünya’daki hayatın varlığının bu kara delik olabileceğini öne sürdüler.

Bilim insanları, Dünya’nın çekirdeğinin en büyük telekomünikasyon sistemi olduğunu söyleyerek bu sistemin dalgaları DNA’lar ve su molekülleriyle değiş tokuş yaptığını bahis ettiler. Makalede bu yapının aynı zamanda Dünya’nın çekirdeğinin yüksek sıcaklığının ve manyetiğinin asıl sebebi olduğu da söylendi.

kara delik

Tekrar gündem olan makale hakkında araştırma yapan IFLScience, bu makalede bulunan isimlerin daha önce oldukça çılgın ve kesin olmama duyulan düşünceler ortaya attıklarını ortaya koydu. Bu da makalede yer alan yazarların sahte yazarlar ya da komplo teorisyenleri olabilecekleri ihtimalini doğurdu.

Bu makaleyi paylaşan bilim insanları ne amaca sahipler kesinkes bilinmese de bilim dünyasından bazı isimler hem makaleyi hem de makalenin yayınlandığı dergiyi topa tuttular. Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’nden Paul Byrne, makaleye olan şaşkınlığını epeyce kaba bir şekilde somutlaştırdı:

makale

öte yandan Washington Post ve CNN’de milli güvenlik konusunda yazarlık yapan Shane Harris, bu makalenin yayınlanması hakkında ‘Bu doğrusu yaşandı mı?’ ifadesini kullanırken Cambridge Üniversitesi’nden Matematikçi Sarah Rasmussen, yazarların dergiyi trollediklerini, yazarlar aralarında yer alan Torello Lotti’nin daha önce yanıltıcı dergilerde aynı makalede yer aldığını açıkladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu