Ekonomi

Gıdada büyük oyun: Peynire bitkisel yağ, yoğurda kıvam için nişasta katıyorlar

Hayat için gerekli olan gıdaya, tüketicinin tehlikesiz erişiminin sağlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hukuki denetimler artarak sürüyor. Taklit ve tağşişin yanı sıra depolanmasından taşınmasına ve satmak noktasındaki koşullarına dek bir takım olumsuzlara maruz kalabilen yiyecek ürünleri tüketicinin sağlığını korkutma ediyor. Bilhassa kalsiyum kaynağı olarak aşina peynir ve yoğurttaki hilelerin başında bitkisel veya süt dışı harici yağ kullanımı geliyor.

Gıdada büyük oyun: Peynire bitkisel yağ, yoğurda kıvam için nişasta katıyorlar

“AĞIZ TADI TADI İLE ANLAŞILABİLİR”

Adana Yiyecek Mühendisleri Odası Idare Heyeti Üyesi Gıda Mühendisi Deniz Kaypak Tona, süt ürünlerinde yapılan taklit, tağşişte peynir içerisine bitkisel yağ, yoğurtta ise kıvam beklentisini yerine getirmek için nişasta katılabildiğini açıkladı. Sütün içerisinden çekilen krema ile de tereyağı yapıldığını dile getiren Tona, bu tür gıdaları damak zevki tadı gelişmiş tüketicinin anlayabileceğini belirterek, “Ara Sıra yayınlarda görüyoruz; yanıyor, eriyor falan. Bununla ilgili damak zevki tadımıza özen göstereceğiz. Alışveriş yaptığımız yerleri yeğlemek gerekiyor. Fiyat politikalarına dikkat edebiliriz. Benzer ürün diğer bir yerde iki katı fiyattaysa aradaki farkın neden kaynaklandığını incelemek lüzumlu” dedi.

Gıdada büyük oyun: Peynire bitkisel yağ, yoğurda kıvam için nişasta katıyorlar

“TR İLE BAŞLAYAN TASDIK KODU OLMALI”

Vatandaşların taklit ve tağşişten korunması için peynir gibi süt ürünlerinde TR ile başlayan ‘onay kodlu’ ürünleri almaları gerektiğinin altını çizen Deniz Kaypak Tona, şunları söyledi: “Üründe etiketlerin üstünde bir elips şeklinin içerisinde ‘TR’ diye başlayan numaralar var. Örneğin bizim Adana için TR01 119 diye numaralar olur. Bu, işletmenin Tarım ve Orman Bakanlığı’nda belirtilmiş olduğunu gösteren bir işarettir. Hem ambalaj bütünlüğüne, son kullanma tarihine, etiket bilgilerine uyarı edilmeli. Ambalajda bir şişme, akıntı varsa o mahsul alınmamalıdır. Küflü peynir cinsleri var. Ama alıcı bir beyaz peynir alacaksa ve küf varsa bunu almaması gerek.”

Gıdada büyük oyun: Peynire bitkisel yağ, yoğurda kıvam için nişasta katıyorlar

“PAZARDAN SÜT ÜRÜNÜ ALINMASIN”

Pastörize edilmeyen sütlerden işlenen peynirlerin, enfekte hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir bulaşıcı rahatsızlık olan brusella riski taşıdığını dile getiren Tona, bundan korunmak için açıktan ürün alınmaması gerektiğini vurguladı. Bilhassa Adana gibi sıcak yerlerde pazardan süt ürünlerinin alınmaması gerektiğini savunan Tona, şöyle devam etti:

“Adana gibi sıcaklığın 40-45 dereceyi bulduğu kentlerdeki pazarlarda bu koşullarda o ürünleri satarsanız şüphesiz fakat orada yiyecek güvenliği bozulacaktır. Pazarlarda tüketicinin sağlıklı mahsul alabilmesi için soğuk zincirin korunduğu, devam ettirildiği dolaplar hazırlanabilir. Yiyecek Mühendisleri Odası olarak lokal yönetimlere bununla ilgili bir öneri götürmüştük. Çünkü tereyağı, krema, kaymak gibi süt ürünleri maksimum 4 derecede, peynir gruplarını ise 10 derecenin aşağı saklanmalı.”

Gıdada büyük oyun: Peynire bitkisel yağ, yoğurda kıvam için nişasta katıyorlarGıdada büyük oyun: Peynire bitkisel yağ, yoğurda kıvam için nişasta katıyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gülşah ÖZGEN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu