Çalışma Hayatı

Google, Android İş Ortaklarının Güvenlik Açıklarını İfşa Edecek

Android güvenliğini iyileştirmek için halihazırda güncellemeleri hızlandırma ve kusur ödülleri sunma gibi programlar yürüten Google, kendisine ait olmayan yazılımlardaki açıkları ortaya çıkararak işleri hızlandırmayı planlıyor. Bu kapsamda şirketin Android Güvenlik ve Gizlilik ekibi, Pixel olmayan cihazlarda güvenliği artırmaya muavin olacak yeni bir girişimi duyurdu.

Google, Android İş Ortağı Emniyet Açığı Girişimi (APVI) adı verilen bu program dahilinde hem “iyileştirmeyi özendirme etmeyi” keza de kullanıcıları mümkün sorunlar konusunda uyarmayı hedefliyor. Girişimin halihazırda birkaç Android sorununu ele aldığını gösteren şirket, üçüncü taraf cihazlara evvelden yüklenmiş uygulamalarla ilgili keşfettiği bazı emniyet açıklarına uyarı çekti.

Huawei, OPPO ve öteki birçok zeki telefonda güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı:

Google, Android İş Ortaklarının Güvenlik Açıklarını İfşa Edecek

Arama devi, çoğu Android cihaza önceden yüklenmiş popüler bir web tarayıcısının, parola bilgileri de dahil almak üzere kullanıcıların kimlik ifşa edebileceğini söyledi. Google, sorunu geliştiriciye bildirdikten sonradan kullanıcılara bir güncelleme sunuldu.

Kullanıcılar, Android İş Ortağı Emniyet Açığı Girişimi programı dahilinde buradaki web sitesini kullanarak ifşa edilen güvenlik açıklarına ulaşabilecekler. derhal sitede yer alan bilgilere kadar Huawei, OPPO, vivo, ZTE ve Meizu gibi birçok şirket, geçmişte güvenlik konusunda bazı sorunlar yaşadı. Bu noktada Google’ın emniyet açıklarını paylaşmadan önce bütün satıcıları bilgilendirdiği ve tümü olmasa da birçok sorunun giderildiği söyleniyor.

ABD merkezli şirketin bu girişimi, kullanıcıları cihazlarını aktüel tutma konusunda özendirme etmenin yanı sıra Android meslek ortakları üzerinde de bir zorlama kuruyor. Bir başka deyişle Google, “iş ortaklarına güvenlik açıklarınızı giderin veya sizi ifşa ederim” diyor. Bu girişimin nasıl sonuçlar vereceğini ve Android cihazlardaki emniyet açıklarının azalıp azalmayacağını ilerleyen günlerde her zaman birlikte göreceğiz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu