Dünya

Göstericilerin Saray’ı bastığı Kırgızistan’da seçimler iptal edildi

Kırgızistan’da gerçekleştirilen milletvekili seçimleri sonrası, 16 partinin katıldığı seçimlerde 12 parti yüzde 7’lik barajı aşamamıştı. Seçime katılımın yüzde 55 olduğu ülkede, 12 partinin taraftarları sokağa dökülerek protesto gösterilerine başladı.

Göstericiler ile polis arasında çatışma çıkarken, protesto sırasında polislere taş ve soplarla saldırıldı. Belediye araçlarını güvenlik güçlerinin üzerine süren protestocular, polislerin kaçmasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na harekete geçti. Buradaki kapıyı kıran göstericiler, daha sonra sarayı ve içerisinde bulunan parlamentoyu ele geçirdi.

ESKİ CUMHURBAŞKANI HAPİSTEN KAÇIRILDI

Saray’ın işgalinden sonra Ala-Too Meydanı’ndaki göstericiler hoparlörlerden “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı aldık” ve “Almazbek Atambayev ve Sadır Caparov serbest bırakılmalıdır” şeklinde sloganlar atarak, siyasi hükümlülerin bulunduğu hapishaneye ilerledi. Göstericiler eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i de hapisten kaçırdı.

SEÇİMLER İPTAL EDİLDİ

Yaşanan gelişmelerin ardından hükümet geri adım atmak zorunda kaldı. Kırgızistan Merkezi Seçim komisyonu milletvekili seçimlerinin iptal edildiğini duyurdu.

NE OLDU?

4 Ekim tarihinde gerçekleşen seçimlerde halkın yüzde 55’i sandık başına gitti. Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra 16 partinin katıldığı milletvekili seçimlerinde, 12 partinin baraj altında kaldığı bildirildi. Yüzde 7’lik barajı açamayan 12 partinin taraftarları sokağa döküldü.

Protestocular Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ve içinde bulunan parlamentoyu ele geçirdikten sonra eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i hapishaneden kaçırdı.

Gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetti, şimdiye kadar yaklaşık olarak 600 kişinin yaralandığı belirtildi.

Göstericilerin Saray'ı bastığı Kırgızistan'da seçimler iptal edildi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu