Gündem

Gözaltına alınan ESP’liler adliyeye getirildi: Bu saraylarda yargı değil

İstanbul’da ESP, SGDF ve SKM’ye dönük yapılan operasyonda gözaltına alınanlar Çağlayan Adliyesi’ne getirilirken, adliye önünde yapılan basın açıklamasında “Faşizmi yıkacağız” denildi.

Gözaltına alınan ESP’liler adliyeye getirildi: Bu saraylarda adalet yok

ESP Benzeşen Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF Benzer Başkanı Ateş Özkiraz ile ETHA Muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında olduğu 20 kişinin gözaltına alınmasını Çağlayan’da yer alan İstanbul Adliyesi önünde protesto edildi. Adliye önünde yapılan açıklamalarda operasyonların talimatla yapıldığına uyarı çekilerek gözaltına alınanların bağımsızlık bırakılması istek edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Sosyalist Kadın Meclisleri’ne (SKM) dönük başlattığı soruşturma dahilinde çok sayıda kişinin evi basılarak gözaltına alınmıştı. ESP Benzeyen Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ESP üyeleri Hüseyin İldan, Çınar Altan, Ömer Sinan, Hıdır Yılmaz, Emrah Topaloğlu, Zeynep Gerçek, İbrahim Gerçek, SGDF Eş Başkanı Alev Özkiraz, SGDF üyeleri Ela Deniz Albayrak, Özge Doğan, Nazlı Yöyler, Yaren Tuncer’in yanı sıra ETHA muhabiri Pınar Gayıp ve HDP PM üyesi Helin Yılmaz da gözaltına alınan isimler arasındaydı.

Gözaltına alınan isimler İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

Gözaltına alınan yoldaşlarımız için dostlarımızla beraber Çağlayan Adliyesi önündeyiz.

Eş Genel Başkan Yardımcımız Beycan Taşkıran: “Bedeli ne olursa olsun gerçeği haykırmaya devam ediyoruz. Sokaktaki mücadelemiz bunu gösteriyor. Özgürlüğün kapılarını birlikte açacağız.” pic.twitter.com/NniggQQCq8

— ESP (@ezilenler) October 9, 2020

ESP, SGDF ve SKM üyeleri adliye önünde basın açıklaması düzenlerken, gözaltına alınanların hür bırakılması çağrısı yapıldı.

‘7 HAZİRAN’DAN BU YANLAMASINA BASKILAR DEVAM EDİYOR’

Adliye önünde yapılan açıklamada ilk sözü ESP Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran aldı. Türkiye’de çaba eden kesimlere ya adliye önlerinde veya kabristan kapılarında beklemenin dayatıldığını söyleyen Taşkıran, “7 Hazirandan bu yana savaş ve işgal politikalarıyla yeni yaşam mücadelesi bertaraf edilmeye çalışılıyor. Lakin biz yeni bir hayat için birlikte mücadele etmeye devam ediyoruz. Haklarımızı bölemeyecekler. Bu mahpus kapılarından özgürlüğün kapılarını açtırmak için çaba ediyoruz. Yoldaşlarımızı edinmek için buradayız, biz onların sesine ses almak için buradayız onları yalnız bırakmayacağız” diye konuştu.

Arkasından HDK Benzeşen Sözcüsü İdil Şanslı konuştu. “Bu Saraylarda hak değil, adaletsizlik var. Gece yarısı arkadaşlarımızın evlerine hileli bir şekilde gözaltı operasyonları yapılıyor” diyen Şanslı, “AKP-MHP bloku her geçen gün kan kaybederek toplumdaki karşılığını kaybetmeye başladı. Ezilen kesimin hakkı olanları talep ediyoruz. Tüm baskılara rağmen Türkiye’de yaşamış kesimlerin hak ettiği barışı, adaleti, özgürlüğü alacağız. Şunu bilsinler zindanları bizleri yıldıramayacak. Buradan Türk halkına seslenmek istiyorum; bu suça ortak olmayın, gelin bu güzel coğrafyayı yaşanır ülkü getirelim. Nefret Edilen Şey nasıl öğrenilen ve öğretilen bir şey ise cesaret de öğrenilir. Korkmayın, alanlarda, sokaklarda bir araya gelelim. Biz bu adaletsiz saraylardan ve zindanlardan arkadaşlarımızı çekip almasını biliriz. Son sözü biz söyleyeceğiz, mutlaka kazanacağız” ifadelerini kullandı.

‘ARKADAŞLARIMIZ SARAYIN TALİMATIYLA ALINDI’

SGDF Benzeşen Genel Başkanı Deniz Bahçeci ise şunları söyledi:

“Sarayın talimatı ile gözaltına alınan arkadaşlarımız için buradayız. Saraya karşısında söz söyleyen kim varsa benzer faşist cendere ile karşılaşıyor. Kürt halkına dönük savaş politikaları devam ediyor, Kürtler helikopterlerden atılıyor, Alevilerin evleri işaretleniyor, AKP hayat alanlarımızı rant uğruna sermayeye peşkeş çekiyor ama bizlerin mücadelesini durduramıyor. Biz çaba etmekten, sokakta olmaktan katiyen ve asla vazgeçmeyeceğiz. Baskılar gençliği susturamayacak.”

Yapılan operasyonla gözaltına alınan Çınar Altan’ın babası Bahadır Altan ise çocuklarının arkasından olduğunu söyledi. “Onlar onurlu bir gelecek için uğraş ediyor” diyen Altan, “Onların eline takılan kelepçe binlerce insanı bir araya getirecek. Biz çocuklarımıza serbest bir ülke bırakamadık lakin bizim çocuklarımız kendi çocuklarına özgür bir gelecek bırakacak. Gençler şerefli bir iş yapıyorsunuz, faşizmin gözünün içine içine bakın, geri adım atmayın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Evrensel, İleri Haber | Resim: Evrensel

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu