Gündem

Gözyaşında da koronavirüs saptandı! En büyük belirtisi çapaklanma

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’a sebep olan ve damlacık yoluyla yayılan “SARS-CoV2” virüsünün esas bulaşma şeklinin solunum yolu olduğunu hatırlattı. Virüs bulaşında farklı kaynakların etkin olup olmadığına ilişkin data veren Kayıpmaz, “ABD Rahatsızlık Yoklama ve Korunma Merkezince (CDC) göz yoluyla bir bulaşmanın düşük ihtimalle de olsa olası olabileceği lakin bulaşmada asıl yolun solunum sistemi olduğunu vurgulandı.” dedi.

“MENDİL VE PEÇETELERE DOKUNULMAMALI”

Kayıpmaz, virüslü bir yüzeye bağlantı eden bir kişinin ellerini yüzüne ve gözlerine götürmesi sonucunda bulaşın laf konusu olabildiğinin bilimsel çalışmalarla gösterildiğini belirtti. Favori kızarıklığın Kovid-19 belirtilerinden olabildiğini açıklayan Kayıpmaz, şunları kaydetti: “Keza bir başka çalışmada gözyaşında artışın ve çapaklanmanın da belirtiler arasında olabileceği gösterildi. Virüsün kaynağı olan Çin’in Hubei eyaletinden yayınlanan bir çalışmada yalnızca bir hastanın birincil belirtisinin göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz bölgesini kaplayan zar olan konjonktivanın iltihabı (konjonktivit) olduğu belirtildi. RWTH Aachen Üniversitesi’nde 18 Kovid-19 hastası üstünde yapılan bir başka çalışmada ise hastalardan 5’inin (yüzde 28) gözyaşında PCR testi ile koronavirüs RNA’sı saptandı. Hem Milano’da gerçekleştirilen SERPICO-19 çalışmasında Kovid-19’un retinayı da etkileyebileceği sonucuna varıldı. Retinadaki etkilenmenin çoğunun da retinanın damar sisteminden kaynaklandığı belirtilmiştir. böylece, hasta kişilerin gözyaşına ya da gözyaşının silindiği kırpıntı ve peçeteye dokunulmamalı.”

GÖZ KORUMASI BİLİNCİ ARTTIRILMALI

Kayıpmaz, araştırma sonuçlarına ilişkin, “Bu incelemeler bize göz koruması bilincinin arttırılması gerektiğini göstermektedir. Maske takmak, ellerin sık sık yüze ve göze götürülmesini de engellemektedir.” değerlendirmesini yaptı.

LENS KULLANANLAR NE YAPACAK?

Acele sağlık durumu çalışanları olarak özellikle yüksek damlacık oluşturan işlemlerde gözlük kullanıldığını anımsatan Kayıpmaz, herkesin maskeyi içten takması, çoğu kez ellerini yıkaması, ellerin yüz ve gözlere temasından kaçınması gerektiğini vurguladı. Kayıpmaz, lens kullananlar için de uyarılarda bulunarak, “Kontakt lens kullananlara Kovid-19’a sebep olan virüsün bulaşma ihtimalinin gözlük kullananlardan daha artı olduğuna dair bir delil şu anda değil. bununla birlikte kontakt lens kullanan kişiler, tehlikesiz kontakt lens uygulama kurallarına ve el yıkama ilk kez elde etmek üzere temizlik kurallarına uyarı etmeyi sürdürmeli.” dedi.

Kan ile bulaşa ilişkin de Kayıpmaz, Kovid-19 virüsünün kanda nadir olarak görüldüğünü, kan nakliyle bulaştığına dair bir delil ortaya konamadığını bildirdi. Kayıpmaz, “Eğer sıhhat çalışanı değilseniz, bireysel koruyucu donanımınız yoksa Kovid-19 hastasıyla ve onun beden sıvılarıyla temas etmeniz yerinde değil.” diye konuştu.

Gözyaşında da koronavirüs tespit edildi! En büyük belirtisi çapaklanma

Kaynak: Anadolu Ajansı / Yeşim Sert Karaaslan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu