Ekonomi

“Gün Gelecek, Bütün Dünya Çin’in Resmi Kripto Parası DCEP’i Kullanacak”

Bitcoin, genelde inişli çıkışlı bir piyasaya sahip olsa da popülaritesinden bir şey kaybetmedi. Bankacılık sisteminde bulunan bütün ek ücretleri yok eden Bitcoin, farklı alanlara yönlendirilmiş hükümetler göre da oldukça önemseniyor. Bu bağlamda Çin de kendi kripto para birimi ile çalışmalarını devam ettiriyor.

Aslına bakacak olursak Çin hükümeti, kripto para girişimini ilk elden başlatmadı. Chandler Guo isimli bir yatırımcı, kendi Bitcoin’ini madencilikle üretmek için yola çıkıyor. Işlem içerisinde lokal yönetimle bir araya gelerek ihtiyaç duyduğu enerjiyi bir hidroelektrik santralinden karşılamaya başlayan Guo, bugün dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yüzde 30’unu tek başına yürütüyor. İşte bu girişimcilik ruhu, Çin hükümetinin de dikkatini çekiyor. Ortaya da Çin’in devlete ait kripto parası, DCEP çıkıyor.

DCEP

Guo: Bir gün tüm dünya Çin’in kripto parası DCEP’i kullanacak

DCEP, Çin’in resmi para birimi olan yuanın dijital versiyonu. Çin Insanlar Bankası‘na ait olan dijital para birimi, Guo’yu da fazla heyecanlandırıyor. DCEP ile ilgili açıklamalarda yer alan Guo, bu kripto paranın bir gün dünyanın her uygun kullanılabileceğini söylüyor. Guo’ya kadar Çin dışında yaşayan 39 milyon civarında Çinlinin, DCEP’i uluslararası kripto para birimi haline getirebileceğine inanıyor.

Çin’in kripto para birimi, blok zinciri teknolojisinden faydalanıyor. Bu da bankaya ya da merkez hükümetlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Oysa bir takım kesimler, Çin’in siyasal yapısından nedeniyle bu kripto para birimine yeterince güvenmiyorlar. Bu kesimlere tarafından Çin hükümeti, DCEP yoluyla kullanıcıları peşine düşüp takip edebilir. Tüketicilerin bu durumun farkına varmaları ise yaklaşık olarak imkansız.

DCEP

DCEP, bir süredir Çin’in kayıtlı lokasyonlarında kullanılıyor. Ancak Çin Ahali Bankası, bu kripto para biriminin ülke genelinde kullanılabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili resmi bir yıllık olmasa da uzmanlar, Çin Insanlar Bankası’nın büyük bir baskı aşağıda olduğunu, bu yüzden de elini ivedi tutacağını söylüyorlar. Bu baskının temel nedeni ise Facebook’un üstünde çalıştığı bilinen Libra isimli kripto para birimi.

Bitcoin’in geleceği hala ihtilaflı bir durumda. Bir Takım kesimler, blok zinciri teknolojisinin tüketiciler için çok manâlı olduğunu söylerken bir takım kesimlerse bu teknoloji ile hükümet ve merkez bankası algısının azalacağını düşünüyor. Oysa her ne olursa olsun kripto paralar gitgide artarak yaygınlaşıyor ve ilk önce Çin elde etmek üzere o kadar fazla ülke, bu konuyu önemseyerek dağıtılmış adımlar atmaya çalışıyor. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu