Sağlık

‘Güneşin hasarını kimyasal peelingle silebilirsiniz’

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir, deri gençleştirmede popüler ışık halkası gelen kimyasal peelinge aleyhinde önemli uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Topaloğlu Demir, kimyasal peelingin, soyucu özelliği olan bir veya daha pozitif kimyasal maddenin, cilde kontrollü bir şekilde uygulanması sonrası, derinin dış tabakalarında istenilen derinliğe değin hasar oluşturularak yapılan popüler bir cilt yenileme işlemi olduğuna uyarı çekti. Doç. Dr. Topaloğlu Demir, “Bu yöntem cilt gençleştirme, hafif ve orta düzeydeki kırışıklıkların giderilmesinde, güneşe alt ortaya çıkan cilt hasarının ve kanser öncüsü lezyonların giderilmesinde, sivilcelerin tedavisinde ve sivilce izlerinin giderilmesinde, gebeliğe, güneşe ve yaşlanmaya ast ortaya çıkan lekelenmelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeni deri oluşurken cilde esneklik sağlayan kolajen ve elastik lif yapısı yenilenir, cilt çizgilerinde yumuşama, deride sıkılaşması ve deri yapısında düzelme sonucunda cilt gençleşmiş bir görünüm kazanır” dedi.

“Uçuk çıkaranlar ve koyu tenliler dikkatli olmalı”

Herkese kimyasal peeling işleminin uygulanamayacağını belirten Doç. Dr. Topaloğlu Demir, şöyle devam etti: “Kimyasal peeling sonrası ciltte lekelenme riski nedeniyle koyu ve çok koyu cilt tipi olanlarda, sıkça uçuk çıkaranlarda itinalı olunmalı. aynı zamanda keloid dediğimiz bere iyileşmesinin gösterişli olması durumunda, iyileşme sırasında yara bölgesinde oluşan ve bere hattını aşan sert kaşıntılı kabarıklara yatkınlığı olanlarda, kısa süre önce, sivilce tedavisinde ağızdan kullanılan izotretinoin alanlarda, ciddi karaciğer, böbrek ve yürek hastalığı olanlarda dikkatli olmak gerekir. Yaz mevsiminde uygulanmamalıdır. İşlem ardından ortaya çıkabilecek olan enfeksiyonlar, lekelenme artışı, iz gibi gözden düşmüş etkilerden korunmak için, hekim tarafından, bir sağlık durumu kuruluşunda uygulanmalıdır. Hastanın dermatolojik muayenesine tarafından, üstünkörü, orta ve derin olmak üzere üç bambaşka derinlikte uygulanabilmektedir. Uygulanan mahsul, dilekçe süresi, derinlik ve uygulama sıklığı hastadan hastaya çeşitlilik gösterir, tüm bunlar hastaya kadar seçilir. İyi bir sonuç olmak için tekrarlayan uygulamalar gerekebilir. İşlem sonrası başvuru formu alanın enfekte olmaması için yerinde bere bakımı yapılmalı ve güneşten mutlaka korunmalıdır. çoğu kez uçuk çıkaranlarda işlemden önce uçuk çıkışını alıkoymak için çare vermek gerekebilir.”

“Tedavi bitse de güneş koruyucu şart”

Doç. Dr. Topaloğlu Demir, yıl boyu yoğun güneşe maruz kalan oysa kimyasal peeling yaptırmak isteyen hastalar için de önerilerini şu şekilde açıkladı: “Yoğun güneş olan bölgelerde kış mevsiminde, yerinde hastada, güneş koruyucular ile birlikte kullanılabilir. Bu işlemin yapılamadığı durumlarda mezoterapi, PRP (trombositten zenginleştirilmiş plazma) uygulaması, dermaroller işlemi ve lazer uygulamaları gibi ayrı bir tedavi hastanın ihtiyacına kadar uygulanabilir. Kimyasal peeling işlemi sonrası dikkat edilmesi gereken en kayda değer nokta mevsim farkı gözetmeksizin, gündüzleri aralıksız güneş koruyucu kullanılmasıdır.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu