Siyaset

Gürcistan’dan Ermenistan’ın iddialarına tekzip

Ermenistan’ın, Türkiye’nin Gürcistan üzerinden Azerbaycan‘a Suriyeli militanları naklettiği iddialarına cevap veren Gürcistan istihbaratı, Ermenistan’ın iddialarını çürüttü.

Ermenistan’ın, Azerbaycan’dan işgal ettiği Dağlık Karabağ’da sivilleri de gaye alan saldırılar başlatması üstüne bölgede tansiyon yükselirken Ermenistan’dan kafa karıştırıcı bir iddia gelmişti. Ermenistan tarafı son olarak Türkiye’nin, Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a Suriyeli militanları Ermeni askerlerle savaşması için naklettiğini iddia ederken Gürcistan istihbaratı bu iddiaları çürüten yorumlama yaptı.

Gürcistan İstihbarat Servisi’nin bağlı olduğu Gürcistan Devlet Emniyet Servisi Başkanı Grigol Liluashvili, Milli Güvenlik Konseyi Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Ermenistan’ın iddialarını yalanlayarak, “Suriye’deki yasa dışı gruplara aza militanların Türkiye ve Gürcistan üzerinden Azerbaycan topraklarına ilerlediği yönündeki iddialara yanıt saptamak istiyorum. Bu bir yalan ve bu bilginin temeli olmadığını belirtmek istiyorum. Bu iddialar Gürcistan topraklarında ve bölgede gerilimi tırmandırıyor” biçiminde konuştu.

Liluashvili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Gürcistan Ulusal Güvenlik Konseyi Toplantısında, Ermenistan-Azerbaycan aralarında yaşanan süreci ve bölgedeki gergin durumu ele aldık. Olayların ve emniyet riskleri noktasında muhtemel senaryoları da görüşme ettik. Gürcistan Ulusal İstihbarat Servisi, Ermenistan ve Azerbaycan’ın ilgili birimleri ile aktif ve temas halinde. Güvenlik konuları ile ilgili tüm kararlar, bölgedeki şart dikkate alınarak ve mevcut sürecin çözümüne karşın yüksek menfaatlere göre alınır”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev geçtiğimiz günlerde Rus basınına verdiği demeçte Ermenistan’ın algı oluşturmak için ortaya attığı birçok iddiayı çürüten talimatlar yapmış, Suriyeli militanların Azerbaycan topraklarında Ermeni güçlerine aleyhinde savaştığı iddialarına karşısında ise “10 milyon nüfuslu Azerbaycan’ın Suriyeli militanlara ihtiyacı yok” demişti. – TİFLİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu