Siyaset

“Haksızlığa geçit vermedik”

6 sene önceki Kobane olayları gerekçe gösterilerek gözaltına alınanların ifade işlemlerinin bugün başlaması bekleniyor. Gözaltındaki Kars Belediyesi Eşbaşkanı Bilgen, seçmenlerine “Haksızlığa geçit vermedik” mesajı verirken HDP’ye yardım ziyaretleri dün de devam etti.

"Haksızlığa geçit vermedik"

BirGün ANKARA

Takriben altı yıl önceki Kobane olayları gerekçe gösterilerek Cuma günü gözaltına alınan HDP’li eski milletvekilleri, eski ve yeni belediye başkanları, RTÜK üyesi, eski MYK üyeleri, gazeteciler ve aktivistler neyle suçlandıklarını öğrenemeden gözaltında iki gün geçirdi. Gözaltındakiler, avukatları ile sınırlı görüşmeler yaparken sorgu işlemlerinin bugün başlaması bekleniyor.

Dosyadaki gizlilik kararları sebebiyle avukatların bile veri sahibi olamadığı soruşturma zarfında savcılığın ilave nezaret kararı ile sorgu işlemlerini tamamlamayı planladığı ifade edildi. Avukatları ile görüşen isimlerin genel durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Avukatları aracılığı ile bir mesaj paylaşan Kars Belediyesi Benzeyen Başkanı Ayhan Bilgen, “Kars’ta haksızlığa ve hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık. Şehri kim yönetirse yönetsin, Kars’ta yaşayanlar bu yoldan geri dönmeyecektir” dedi.

Gözaltılara aleyhinde HDP’ye yardım mesajları ve ziyaretleri de sürüyor. Dün HDP Genel Merkezi’ne gelen CHP’li siyasetçiler, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile görüştü. “Gelecek İçin Biz” heyetinde İlhan Cihaner, Elif Çongur, Necati Yılmaz, Murat Akbaş ve Ercan Köymen yer aldı. Cihaner, “Her şeyden önce 6 yıl önce meydana gelmiş, bir takım siyasetçiler hakkında AYM göre ihlal kararı verilmiş bir olayda gözaltı ve tutuklama tedbirine başvurulması açıkça bir korkutma operasyonudur” dedi. Cihaner açıklamasına, “İktidar istiyor ama sadece kendisi siyaset yapsın, siyasi alanı kendisi belirlesin. Onun dost olduklarıyla cümbür cemaat dost olsun, düşman olduklarıyla düşman olsun. Bu davranış, yurttaşlarımızın bir arada uzlaşma içinde yaşamasına büyük tehdit oluşturmaktadır” diye devam etti.

MUHALEFETE YIĞITLIK VERECEKTİR

HDP’ye takviye açıklamalarından duyduğu memnuniyeti dile getiren HDP Benzeyen Genel Başkanı Sancar ise iktidarın yapılan operasyonlarla muhalefeti susturmayı amaçladığını söyledi. Sancar, “Bana tarafından bu operasyonlarla muhalefeti susturma ve Türkiye’yi kendilerine dikensiz gül bahçesi haline getirme manevralarının en kritik virajını dönmek istiyorlar. Bu virajı dönmelerine izin verirsek, önümüzdeki dönemler daha zorlama geçecek. Ama bunu durdurabilecek gücümüz var” dedi. Yapılan operasyona bir tepki de DBP, DDKD, PİA, KDP-T, KDP Bakur, Azadî Partisi ve KKP’den oluşan Kürdistani İttifak’tan geldi. HDP’ye ve gözaltındaki isimlere yardım açıklaması yayımlayan ittifak, şunları vurguladı: “Tekçi siyasi yönetim mantalitesi, Türkiye’de karşı taraf taraflara özellikle de Kürtlere karşı uygulanan zulüm ve zorbalığın boyutu gün be gün artmakta ve çok üst boyutlara ulaşmaktadır. Biz siyasi parti ve güçlerin tek ricası haklarımızı almak ve hakları çiğnenmiş kişi ve taraflara destek olmaktır. Türkiye’deki savcı ve hakimlerin ve hükümetin uyguladıkları yanlış tutumlardan geri adım atmalarını ümit ediyoruz. Bizler, uluslararası hukuk normlarının izlenmesini ve sivil barışçıl çözüm yollarına geri dönülmesini tüm taraflardan istemekteyiz.”

***

Muhalefet susturulmaya çalışılıyor

Operasyonlara tepki gösteren Avusturalya Sosyalist İttifakı ile Yunanistan Başkalaşım hareketi dayanışma açıklamasında bulundu. Her iki açıklamada da saldırıların siyasi olduğu ve HDP ilk olarak elde etmek üzere Türkiye’de muhalefeti susturmayı amaçladığı belirtilerek,
Avrupa ülkelerinin duruma aleyhinde hitabe alması çağrısı yapıldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu