Siyaset

Halk avukatları fişleniyor mu?

Halk Kurumlarında çalışan avukatlara 2’nci baro için zorlama yapılmasını Meclis gündemine içeren CHP’li Hakverdi, “Yargı Bakanlığı Bürokratlarının 2. Baro kurulması için imza toplanması telkini ile Bakanlıklarda ‘ Hukuk Hizmetleri Genel Müdürleri ’, kurumlarda ‘ Baş hukuk müşavirlerine ’ talimat verdiği içten mudur?” diye sordu.

Kamu avukatları fişleniyor mu?

CHP’li Ali Haydar Hakverdi, Millet Kurumlarında çalışan avukatlara ikinci baro için yapılan imza baskısını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle konuyla ilgili yazılmış soru önergesi veren Hakverdi, Hak Bakanlığı Bürokratlarının 2. Baro kurulması için imza toplanması telkini ile Bakanlıklarda ‘ Hukuk Hizmetleri Genel Müdürleri ’, kurumlarda ‘ Baş hukuk müşavirlerine ’ direktifler verip vermediğini soran Hakverdi, kamuda çalışan avukatların bu usul ile fişlendiği ve işleri ile korkutma edildiği iddialarını da gündeme getirdi.

“Temmuz 2020 tarihinde TBMM Genel kuruluna getirilen Çoklu Baro düzenlemesi her türlü itirazımıza ve ısrarımıza karşın kanunlaştı” diyen Hakverdi, “Bu zaman kapsamında Başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir’de 2. Baro kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Zorunlu imzayı toplayamayan girişimler sonuçsuz kaldığında devreye İçişleri Bakanlığı girerek Baroların genel kurullarının 2 ay ertelenmesine karar verdi” ifadelerini kullandı.

“Toplu halde mitingler, düğünler, buluşma ve organizasyonlar yapan iktidar iş Baro Genel Kurullarına geldiğinde pandemiyi hatırladı” diyen Hakverdi’nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kadar yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesi şöyle:

1-Hak Bakanlığı Bürokratlarının 2. Baro kurulması için imza toplanması telkini ile Bakanlıklarda ‘ Hukuk Hizmetleri Genel Müdürleri ’, kurumlarda ‘ Baş hukuk müşavirlerine ’ direktifler verdiği içten mudur?

2- Yargı Bakanlığı bürokratlarından aldığı talimatla Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlerinin ve Baş Hukuk Müşavirlerinin kurumlarında çalışan avukatları odalarına çağırarak kurulacak yeni barolar için imza istedikleri dürüst mudur?

3- Kamuda çalışan avukatlar bu yöntem ile fişlenmekte ve işleri ile tehdit edilmekte midir?

4- Bu haberler üzerine ulus kurum ve kuruluşlarının hukuk birimlerinde herhangi bir inceleme ve soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu