Ekonomi

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı’nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kadar geçen yıl haziran ayında yapımına başlanan Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi’nde araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Projenin 153 kilometrelik kısmını yaratıcı Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında çalışmalar yoğunluk kazandı. Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak, Halkalı-Kapıkule demir yolu projesinin ilk etabı Çerkezköy-Kapıkule arası, ikinci etabı ise Halkalı-Çerkezköy arası olacak.

Fiziki olarak yüzde 20 ilerleme sağlanan 1’inci etabındaki hatta Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Edirne ve Kapıkule’de istasyonlar olacak şekilde yapı edilecek. Bünyesinde inşası kuvvet sanat yapılarını da barındıran projede 53 daha aşağı geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadük yapılacak. Çift hatlı, 200 kilometre hıza yerinde, sinyalli ve elektrifikasyonlu inşa edilecek ve toplam yatırım bedeli 10,5 milyar lirayı bulacak hatta, tartı ve gezgin trenleri çalışabilecek. Proje, hat güzergahı boyunca organik toprağın korunarak her yerde kullanılması, yaban hayatı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı gibi bütün çevresel önlemler dikkate alınarak tasarlandı. Havadan çekilen görüntülerde ise kilometrelerce uzunlukta olan hattaki tünellerin, üst ve alt geçitlerin yapımının devam ettiği görüldü. Hem tren hattının sağ ve sol taraflarındaki su kanallarının inşası da devam ediyor.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecek

ÇEVREYE DUYARLILIK ÜSTTEKI DÜZEYDE TUTULUYOR

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı Projesi, Avrasya Stratejik Altyapılar Projeleri Liderlik Forumu’nda “Finans ve Fonlama” alanında 2019 Yılı İlham Veren Proje Ödülü’ne değerinde görüldü. Çalışmalarda çevreye duyarlılık en üstteki düzeyde tutuluyor. Çevre Idare Planı çerçevesinde inşaat başlamadan önce gürültü, titreşim, yüzey suyu kalitesi, toz ölçümü yapılıyor ve gerekli önlemler alınarak, işlemler gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında kullanılacak demir yolu araçlarının elektrik enerjisi ile çalışmaları tamamen de karbon salım değerinin oldukça düşük tutulması amaçlanıyor. Hem, saha personeline de ahenkli çevre eğitimleri veriliyor.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecek

EN BÜYÜK HİBE PROJESİ

Sözleşme bedeli 530 milyon euro olan tutarın 275 milyon eurosu Avrupa Birliği hibe fonlarından sağlanacak. En büyük hibe projesi olma özelliğini de taşıyan proje, Çerkezköy-Kapıkule kesiminin 2023 yılında yapımının tamamlanması hedefleniyor. Halkalı-Kapıkule Demir Yolu hattının diğer kesimi olan 76 kilometrelik Halkalı-Çerkezköy kesimi için ise ihale hazırlık çalışmaları devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın öteki yatırımlarında olduğu gibi bu proje de başladığı birincil günden itibaren bulunduğu bölgede istihdam kapısı açtı. Bu aşamada takriben 2 bin birey proje dahilinde istihdam ediliyor. İlerleyen sürede bu sayının 3 bin 500-4 bine ulaşması bekleniyor.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecek

DEMİR YOLUNDA SAATTE 200 KİLOMETRELİK HIZLA GEZI EDİLEBİLECEK

Proje bitiminde Halkalı-Kapıkule arası trenle gezi süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya, önem nakliye süresi 6,5 saatten 2 saat 20 dakikaya düşecek. Proje ile Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illeri çabuk tren ağına bağlanırken, Halkalı-Kapıkule demir yolu hattıyla Londra‘dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu‘nun kayda değer bir parçası tamamlanmış olacak. Hat tamamlandığında Türkiye ve Trans Avrupa ağlarını yüksek kalitede birbirlerine bağlayacak. Bölgede üretilen sanayi ürünlerinin ihracat imkanları artırılıp, imalat sanayine zorunlu ham maddenin taşınması esnasında oluşacak lojistik maliyetler azalacak. Mevcut durumda 1,53 milyon ton ağırlık taşınırken bu rakamın takvim 9,6 milyon tona yükselmesi, yıllık sıradan 600 bin gezgin sayısının 3,4 milyona çıkarılması hedefleniyor. Bölgedeki kara ulaşım yoğunluğu azalarak demir yolu ulaşımı artacak, dolayısıyla kazalar ve hava kirliliği azalmış olacak.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecekHalkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecekHalkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecekHalkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecekHalkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecekHalkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul-Edirne arası 1 saat 20 dakikaya inecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / SÜMEYYE İNAL

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu