Dünya

Halklar insanca hayat istiyor: Artık yeter

Halklar insanca yaşam istiyor: Artık yeter

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın çoğu ülkesinde pandemi koşulları sebebiyle halkın yaşam standartları gitgide düşerken, işsizlik ve ekonomik buhran yurttaşların öfkesine neden oluyor.

İsrail, Lübnan, Şili ve Fransa’da önceki gün yapılan eylemlerde “İnsanca yaşam” vurgusu ortak talep oldu.

‘HÜKÜMET İSTİFA’

İsrail’de yolsuzluktan yargılanan oysa halen görevine aralıksız Başbakan Binyamin Netanyahu’nun istifa etmesi talebiyle düzenlenen gösteriler önceki gün devam etti. Ülkede sadece salgın dönemi 200 binden pozitif kişinin işsiz kaldığı ortaya çıkarken hükümetin halka hiçbir destek sağlamaması büyük tepki çekti. “Hükümet istifa” sloganıyla başkent Tel Aviv’de düzenlenen eyleme İsrail güvenlik güçleri, sert müdahalede bulunarak 13 kişiyi gözaltına aldı.

POLİS ŞİDDETİ

Güney Amerika ülkesi Şili’de ise sağcı Sebastián Piñera hükümeti, insan hakları ihlalleriyle ve hesaplı krizi derinleştirmekle suçlanıyor. Başkent Santiago’da önceki gün düzenlenen kitlesel gösterilere polis güçleri sert müdahalede bulunduğu için tepki çekti. Polislerin eylemde gözaltına aldığı 16 yaşındaki bir çocuğu köprüden atması infiale yol açtı. Emniyet sözcüsü Enrique Monrás, çocuğun nezaret sırasında “dengesini kaybettiğini ve düştüğünü” ileri sürdü. Ülkede tartışmalara konu olan anayasa referandumu ise 25 Ekim’de düzenlenecek.

ESNAF EYLEMDE

Fransa’da salgın sebebiyle meslek yerleri kapatılan bar ve restoran sahipleri ‘tencere tavalı’ eylem düzenliyor. Meşhur Fransız Şef Philippe Etchebest’in çağrısı ile Paris, Marsilya ve Bordo’da yapılan eylemlerde, hükümetin destek ödeneğini artırması ve mekan sahiplerinin haklarını koruması istek edildi. Hükümet, geçen hafta bazı bölgelerde bar ve restoranları en ince ayrıntısına kadar kapatırken bir takım bölgelerde ise saat kısıtlaması getirmişti.

EKONOMİK BUHRAN

Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamayla birlikte hesaplı buhranı katlanan Lübnan’da halk müziği, “Temel yiyecek maddelerinden değil iktidardan desteği çekin” talebiyle önceki gün protesto gösterisi düzenledi. Halen hükümetin kurulamamasına da tepki belirten yurttaşlar, Lübnan Merkez Bankası önünde yaptığı eylemde devletin parasal politikalarına tepki gösterdi. Lübnan Merkez Bankası, ağustos ayında rezervlerdeki sert düşüş sebebiyle ilaç gibi temel ihtiyaç maddelerini sübvansiyona devam edemeyeceğini açıklamıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu