Teknoloji

Hangi Projeler İçin Hangi Programlama Dili Öğrenilmeli?

Kod yazmanın hayatlarımızın içine girmesi günümüzden fazla öncesine dayansa da popüleritesindeki artışın bilhassa son zamanlarda tırmanışta olduğunu söylesek yanılmış sayılmayız. Sektörde kaliteli yazılımcı ihtiyacının fazla olması ve tırmanışdaki popüleritesi ile birlikte ırk artık bu işin bir ucundan tutup programlamayı öğrenmek istiyorlar.

Eğer siz de yazılım öğrenmek isteyen insanlardan biriyseniz, fakat az önce ilk adımı atamadıysanız işin içine birincil girdiğinizde aşağı yukarı birincil şu sorunun cevabını arayacaksınız; “Hangi programlama dili hangi işe fayda?”. İşte bu yazımızın sonunda aklınızdaki bu sorunun cevabını (en azından popüler yazılım dilleri için) en anlaşılır şekilde almış olacaksınız. 

Hangi programlama dili hangi işe yarar?

Web’de kullanıcıların deneyimlediği alanlar için HTML ve CSS

HTML CSS

Front-end geliştirici, yani bir internet sitesindeki kullanıcıların etkileşime girdiği kısımı yazar kişi edinmek istiyorsanız HTML ve CSS sizin bilmeniz gereken iki farklı esas programlama dilidir. Bu iki dil, yazılıma yeni başlayan insanlara da önerilir, çünkü yazdığınız kodların karşılığını tarayıcı üzerinde hemencecik görebilirsiniz. 

Basitçe betimlemek icabında HTML, bir web sitesine metin resim ve buna aynı ögeleri yerini belirlemek için kullanılır. Mesela HTML dilini kullanarak “programlama dili” şeklinde yazdığımız kelime öbeğindeki “programlama” kelimesine kalın punto yani “bold” özelliğini, ikinci sıradaki “dili” kelimesine ise “italic” denilen, italik yazı özelliğini verdik bunu HTML dili bir uçtan bir uca görüyorsunuz.

CSS dili ise daha geniş bir alanda bütün bu kullanıcı önündeki görüntünün daha iyi görünmesine yardım olur. Fazla teknik detaya girmiyoruz ancak HTML ne dek önemliyse CSS de bir öyle önemlidir. Profesyonel bir web sitesi ya da web uygulaması için iki dile de gereksinim duyarız.

Kullanıcıların deneyimlediği alanlara işlev kazandırmak için JavaScript:

JavaScript

JavaScript çoğu şekilde kullanılabilir, fakat en yaygın olarak yine frontend geliştirmede kullanılır. JavaScript, web sitelerini daha etkileşimli ülkü getirmek ve web öğelerini işlevsel hale getirmek için kullanılır. Yani HTML ile web sitenize düğme ekleyebilir, CSS ile biçimlendirebilir ve JavaScript ile işlevsellik kazandırabilirsiniz. JavaScript kullanmadan, siteye eklediğiniz tıklamalı düğmenize tıklandığında herhangi bir sonuç beklemeniz akılcı olmayacaktır.

Tarayıcı tabanlı oyunlar üretmek ilginizi çekiyorsa JavaScript tamda öğrenmeniz gereken dillerden biri. Yani JavaScript şu esas değin bahsettiğimiz diller arasından en etkilisi desek yanılmayız.

Yazılım geliştirme konusunda kariyer hedefliyorsanız, JavaScript sizin için fazla kayda değer bir dil olduğunu söylemeliyiz. Çünkü dünyanın en bilinir kariyer sitesi olan LinkedIn’de meslek ilanı olarak JavaScript dilini arattığımızda öteki meslek guruplarıyla bile rekabet edebilecek sayıda meslek ilanı karşınıza çıkacaktır. Bu işin zirvesi olan Birleşmiş Devletler’de bu rakamın ne dek gerçekleşmesi imkansız olduğunu şöyle gösterebiliriz:

Web geliştirmeden oyun programlamaya kadar hayal gücünüzü dijitale aktarabilmek, veri analizi olabilmek için Python:

Python yazılım dili

Phyton, çok yönü olan, öğrenilmesi fark yaratabilen, kuvvetli bir dil. Web geliştirmeden, oyun programlamaya dek birçok projede kullanabilirsiniz.Üstelik öğrenmesi de kuvvet değildir. Bu yüzden insanlar yazılıma bu dille başlamanızı size önerirler.

Özellikle aklınızda data bilimi veya bilgi madenciliği ile ilgili bir kariyer planı varsa Python bütün size yerinde olan programlama dili.

CGI programlama, Network veya bilimsel analizler için Ruby:

Ruby yazılım dili

Ruby daha fazla backend kısımla ilgilenmek istenen yazılımcılar için zorunlu olan bir programlama dilidir. Uygulama alanları düşünüldüğünde özellikle bilimsel araştırmalar için de ideal olduğu ifade edilebilir. Dinç Regex desteği baştan sona metinsel sorgulama ve işleme alanında, CGI programlamada, Network operasyonlarında, XML işlemede, prototip geliştirmede yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ruby demin ülkemizde yeterince alaka görmese de bir çok dünya çapında işyeri Ruby’i aktif olarak kullanıyor. Bu firmaların birkaçını saymak gerekirse, Twitter, GitHub, Shopify, Airbnb, GitLab ve Twitch gibi isimleri sayabiliriz. Ruby’nin tercih edilme sebeplerinden biri de JavaScript’in yapısına çok benzemesi. JavaScript programlama dilinde yeterince yetkinliğiniz varsa Ruby’de de yetkinliğe erişmeniz fazla mümkün. 

Veri yönetimi, tasarımı için SQL:

SQL

SQL bir programlama dili olarak sanılsa da fiilen bir programlama dili değildir. Yani SQL’i tahminen herhangi bir projede kullanmaya gereksinim duymayabilirsiniz. Lakin bu SQL’in değersiz olduğu anlamına gelmiyor.

genelde SQL, verileri idare etmek, saklamak ve tasarlamak için kullanılır. Bu yüzden bankalar, okullari hastaneler, kütüphaneler veya e-ticaret siteleri SQL teknolojisine gereksinim duyarlar. Tüm bu kurumlarda veritabanı yaşamsal derecede önemlidir.

iOS uygulamaları geliştirmek için Swift

Swift yazılım dili

Bir iOS geliştiricisi olmak istiyorsanız, Swift sizin mutlaka öğrenmeniz gereken dillerden biridir.Yani Swift bütün anlamıyla iOS üstünde uygulama için planlanmış bir programlama dilidir.

 Swift nispeten diğerlerine tarafından daha yeni bir dildir. Ayrıca öğrenmesi de kolaydır. Yazılıma birincil adımı atmak isteyen çocuklar için de Swift dili en yerinde yazılım dillerindendir.

Android uygulamaları, web tabanlı oyunlar için Java (Fakat artık fazla eskidi):

Java

JavaScript’in Java’nın bir daha aşağı modeliymiş gibi dikkate almak elbette yanlıştır. Yani isim benzerliğininden dolayı ikisinin benzer bir programlama dili olduğunu düşünmeyelim. İkisi de başlı başına, birbirinden bağımsız iki ayrı programlama dilidir.

Java’nın başvuru alanlarına gelirsek Java oldukça pozitif işlevselliğe sahip bir programlama dilidir. Android uygulamalar üretmek, web tabanlı oyunlar tasarlamak veya masaüstü uygulamarı meydana getirmek istiyorsanız, Java öğrenmeniz gereken dillerden biridir. Ancak Java konusunda yetkinliğe varmak diğer dillere nazaran birazcık daha zordur, çünkü Java eski bir programlama dilidir. Yeni alternatifleri ne diye sorarsanız, Python ve Ruby Java’ya kadar daha yeni ve öğrenilmesi daha basit olan alternatiflerdendir.

Oyun geliştirmek, oyun motorları tasarlamak için C#

C# Yazılım Dili

Eğer yazılım serüvenine atılmaktaki hedeflerinizden biri oyun geliştirmekse C# sizin için fantastik bir tercih olacaktır. Çünkü az kalsın tüm popüler oyun motorları C sharp programlama dilini destekler. Bu şekilde yapılan oyun sayısı günümüzde fazla fazladır. Oyun geliştirme için alternatif diller olsa da C# epeyce iddalıdır. 

Tabii C# dilinin oyun programlamadan ibaret olduğunu söylersek yanılmış oluruz. C# bununla beraber konsol uygulamaları yazarken, mobil kullanım programlarken, bazı veri işlemleri için kullanılan web servislerini üretirken ve microsof uygulamaları tasarlarken de kullanabileceğiniz bir programlama dilidir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu