Gündem

Hastanede skandallar zinciri

TİHEK’in Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde yaptığı araştırmalar sonucu hazırladığı raporda sarsıcı tespitler yer aldı. Raporda hastaların darp edildiği, kötü muamele ve hakarete maruz kaldığı, ayrıca toplu halde yıkanmak zorunda bırakıldığı bildirildi.

Hastanede skandallar zinciri

İsmail ARI

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), 400 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Ege Bölgesi’ndeki 12 ile hizmet veren Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ni ziyaret ederek skandal niteliğindeki tespitlerle doymuş bir rapor hazırladı. Raporda, hastaların darp edildiği, kötü muamele ve hakarete maruz bırakıldığı belirtildi. Hem hastalar, toplu halde yıkanmak zorunda kaldıklarını ve mahkeme emri olmadan zorla hastaneye yatırıldıklarını da ifade etti.

TİHEK’in Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Ziyaret Raporu’nda, taburcu edilen bir hastanın kendisine güç uygulandığını açıklama ettiği belirtildi. Ayrıca erkek/ergen ve çocuk servisindeki çocuklar ise hastanede “dargın hoca” lakabı verdikleri bir sağlık durumu çalışanı bulunduğunu, bu kişinin kendilerine bağırdığını, isteklerini ilettiklerinde de kendilerine “Benim keyfimi bekleyeceksiniz” şeklinde cevaplar verdiğini anlattı.

YALAN VE ŞİDDET

TİHEK üyelerinin görüştüğü taburcu edilen bir hastanın ailesi de “Hastaya vurulduğunu ve bir gözünün morardığını” açıklama etti. Olaya ilişkin hastane yönetiminin tuttuğu tutanakta ise “Hastanın diğer hastalara karşısında agresif ve öfkeli davranışları vardı. Emniyet görevlileri ile birlikte hasta tespite alınırken arbede yaşandı. Sol gözünün aşağıda kızarıklık oluştu” denilse de bu şart emniyet kameraları kayıtları izlendiğinde doğrulanamadı.
Emniyet kamerası görüntüleri izleyen TİHEK heyeti, hasta ile hastane personeli aralarında sol gözün aşağıda kızarıklık oluşmasına niçin olabilecek bir arbede yaşanmadığını tespit etti. TİHEK heyeti, “Hasta ile aile üyelerinin ifadeleri doğrultusunda hastanın yüzünde morluk oluşacak derecede bir güç kullanıldığı anlaşılmaktadır” tespitinde bulundu.

TOPLU BANYO

Raporda, hastanede haftanın iki gününün banyo günü olarak belirlendiği belirtilerek, “Kadın ve erkek hastalar, banyo günlerinde kayıtlı sayılarda banyoya alınıp görevlinin denetiminde banyo yaptırılmaktadır. Özellikle bayan hastalar, toplu olarak banyo yapılması nedeniyle ayrıca hastaların birbirlerini hem de personelin kendilerini görmelerinden dolayı mahremiyete dikkat edilmediğinden şikâyetçi olmuşlardır” denildi.

KÜÇÜMSEYEN VE SERT İFADELER

TİHEK heyetinin bayan servisinde yaptığı görüşmelerde, hastalar kendilerine ait özel olarak belirlenen bir yatak bulunmadığını, herkesin abes bulduğu bir yatağa yattığını anlattı. Hastanede bazı odalarda kalanların sayısının 9 kişiye değin çıkabildiği, hasta başına düşen alanın 2.7 metrekareye dek düşebildiği de gözlemlendi. Odalarda ise yalnızca yatakların yer aldığı, hastaların bireysel eşyalarını koyabileceği dolap veya çalışma masası gibi imkânlar bulunmadığı da açıklama edildi.

Hem, hastanenin kadın servisindeki hastalar, personelin kendilerine yönelik hitaplarının iyi olmadığını, alayci ifadeler kullanıldığını ve yaptıkları işte telaş davranmaları için sert bir şekilde yönlendirildiklerini belirtti.

KÖTÜ MUAMELE

Raporda, son bir yılda hastalara fena muamelede bulunduğu gerekçesiyle temizlik görevlisi olarak atama yapan bir personel hakkında operasyon yapıldığı ve “6 Yevmiye Para Cezası” uygulandığı, ayıca personel hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu da belirtildi. Hastanede ayda sıradan 30 şikâyet/istek alındığı, hastaların kantin fiyatlarından şikayet ettiği de vurgulandı.

TİHEK’in raporunda, kız ergen/çocuk servisinde tutulan çocukların psikiyatristle beş dakika süren görüşmelerinin uzatılmasını istediği belirtildi. Keza, “Mahkûm koğuşlarının hastanenin diğer bölümlerine göre fiziksel koşullar bakımından daha kötü bir halde olduğu, yeterli gün ışığı almadığı ve havalandırmasının da yetersiz olduğu” saptandı.

TİHEK heyetinin hastanede yaptığı görüşmeler sırasında, bazı hastalar hastaneye apar topar polis göre getirildiklerini, mahkeme kararıyla hastaneye yatışlarının kendilerine sözlü olarak iletildiğini fakat böyle bir mahkeme kararının yazılı olarak beyanname edilmediğini de anlattı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu