Gündem

Hayatını kaybeden Kuveyt Emiri El-Sabah’ın torunuyla son görüntüsü paylaşıldı

Kuveyt devlete ait televizyonu, Kuveyt Emiri Sabahleyin el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Hayatını kaybeden Sabah’ın torunlarından biriyle son görüntüsü paylaşıldı. Kuveyt basınında da bulunan görüntülerde, Sabahleyin’ın torunlarından biriyle oynarken koltukta oturduğu ve halsiz olduğu görülüyor.

öte taraftan 91 yaşındaki Sabahleyin, Temmuz ayında çare amacıyla ABD’ye gitmişti. Hastaneye kaldırıldıktan bir gün sonra bir operasyon geçiren Kuveyt Emiri, bazı görevlerini geçici olarak Veliaht Prens Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabahtan’a devretmişti.

KUVEYT EMİRİ SABAHTAN EL-AHMED EL CABİR ES SABAHTAN KİMDİR?

Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabahleyin 1929 yılında Kuveyt’te doğdu. 29 Ocak 2006 tarihinde Ulusal Meclisi’nin onayıyla başa geçti. Şeyh Sabahtan eski Kuveyt Emirlerinden Şeyh Ahmed el-Cabir el-Sabah’ın dördüncü oğludur ve hemen El-Sabah ailesinin başıdır.

1930 yıllarında ilkokulu El-Mubarekiyye Belli Başlı Okulu’nda okudu ve sonradan tahsilini özel öğretmenlerin yardımlarıyla bitirdi. 1954 ve 1955 yılları arası Merkezi Belediye Konseyi Komitesi’nde aza olarak atama yaptı. 1955 yılında Sosyal İsleri ve Çalışma Otoritesi başkanı, 1956 yılında da Ülke İşleri Yüksek Konseyi üyesi oldu. 9 Eylül 1956 ve 17 Ocak 1962 tarihleri arası Basın ve Yayın Otoritesi Başkanı olarak atama yaptı. Şeyh Abdullah Salim Al-Sabahleyin vaktinde hür sonrası 17 Ocak 1962’de başa geçen birincil kabinede Enformasyon Bakanı olarak görev yaptı.

Şeyh Sabahtan kendisini Temmuz 2003’te Şeyh Saad Al-Abdullah Al-Salim Al-Sabah’ın yerine başbakan olarak atayan önceki Dikte Cabir Al-Ahmet Al-Cabir Al-Sabah’ın üvey kardeşidir. Daha önce 1963-2003 arası 40 yıl sureyle Dışişleri Bakanı olarak devir yaptı ve dünyanın en uzun süre ödev yapan Dışişleri Bakanları’ndan biridir.

13 Temmuz 2003 – 29 Ocak 2006 tarihleri arasında Kuveyt Başbakanı olarak görev yaptı.

Hayatını kaybeden Kuveyt Emiri El-Sabah'ın torunuyla son görüntüsü paylaşıldıHayatını kaybeden Kuveyt Emiri El-Sabah'ın torunuyla son görüntüsü paylaşıldıHayatını kaybeden Kuveyt Emiri El-Sabah'ın torunuyla son görüntüsü paylaşıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / HAMAD ALNAJJAR

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu