Ekonomi

Hazine’nin 2,5 milyar dolarlık tahvil ihracına 3 katı istek geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı dolar cinsinden 5 yıl vadeli 2,5 milyar dolar bağ ihracı gerçekleştirdi. Tahvil ihracına 300’den artı yatırımcı, ihraç tutarının 3 katı istek gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2020 yılı dış finansman programı çerçevesinde dolar cinsinden 5 sene vadeli bir senet ihracı için Bank of America Merrill Lynch, Citi ve JP Morgan’a dün yetki verildiği belirtildi.

İhracın aynı gün sonuçlandığı açıklama edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“İhraç miktarı toplam 2,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İhraç tutarı 14 Ekim tarihinde hesaplarımıza girecektir. Tahvilin kupon oranı yüzde 6,375, yatırımcıya getirisi yüzde 6,4 olmuştur. Tahvile toplamda 300’den artı yatırımcı, ihraç tutarının yaklaşık 3 katı kadar istek göstermiştir. Tahvilin yüzde 38’i İngiltere, yüzde 21’i ABD, yüzde 18’i diğer Avrupa ülkeleri, yüzde 10’u Türkiye, yüzde 10’u Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ve yüzde 3’ü diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır.”

Söz konusu ihraçla bu yıl uluslararası anapara piyasalarından toplam 6,5 milyar dolar tutarında finansman sağlandı. Define 13 Şubat’ta da 4 milyar dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Zeynep Canlı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu