Siyaset

HDP İstanbul Milletvekili Kaya Açıklaması

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “HDP, Kobani olayları üzerinden bir operasyonla aleyhinde karşıyadır.” dedi.

Kaya, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Kobani olaylarına ilişkin, birkaç yıl önce Diyarbakır’da hakkında açılan davalarda açıklama verdiğini söyledi.

Kaya, “Verdiğim ifadede de belirttiğim gibi 53 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini bildiğimiz bu olaylarda, hayatını kaybedenlerin minimum dörtte üçünün HDP’li olmasına karşın tek bir insanımızın ölümüyle ilgili soruşturma açılmış değil. Soruşturma açılan tek dosya, Yasin Börü ve arkadaşlarıyla ilgilidir. Bunun üzerinden bizlere saldırılmaya çalışılmaktadır.” diye konuştu.

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi zarfında, iç kamuoyunda ulusal duyguların istismar edildiğini, ırkçılığın ve nefretin hamasetinin yapıldığını ileri süren Kaya, “Türkiye’nin hemen 4 bin civarında savaşçı Selefi çeteyi, Suriye’den Azerbaycan’a transfer ettiği iddiaları dünya basınının gündeminde. Bunlar çok önemli iddialar.” dedi.

Azerbaycan halkını, özellikle Azeri kadınları bir tehlikenin beklediğini savunan Kaya, “Selefi, IŞİD’ci ve versiyonu olan bu çeteler, Şengal ve Rojava’da en az 7 bin Ezidi kadını, Musul ve diğer esir pazarlarında cariye olarak sattılar. Bu kadınların 2 bin 900’ünden halen data değil.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sinan Yumuşak Başlı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu