Siyaset

HDP’den “Kobane Soruşturması” tepkisi: Meydan okuyoruz! Faşizme aleyhinde direneceğiz

HDP MYK, Kobane eylemleri soruşturması zarfında yaşanan nezaret ve tutuklamalara karşın, “HDP var oldukça yargı, demokrasi ve özgür umudu dimdik ayakta olacaktır! Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşısında direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti defalarca birlikte getireceğiz” açıklamasını yaptı.

HDP'den

Kobane eylemleri soruşturması kapsamında yaşanan nezaret ve tutuklamaların arkasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) bir çıklama yaptı.

Açıklamada, “HDP var oldukça adalet, demokrasi ve bağımsızlık umudu dimdik ayakta olacaktır! Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti defalarca birlikte getireceğiz” ifadelerine yer verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014’teki Kobane eylemlerine ilişkin soruşturması kapsamında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de aralarında olduğu 17 HDP’li siyasetçinin tutuklanmasının arkasında HDP MYK’dan yazılmış bir tanımlama ile tepki geldi.

Açıklamada, “AKP MHP iktidar bloğu, ülkenin her tarafına yaydığı zorlama, sindirme, korku ve umutsuzluk iklimini içeride ve dışarıya çatışma, savaş ve stres politikasıyla sürdürürken, yargı ve kolluk güçleri eliyle tüm muhalefet dinamiklerini bastırmayı hedeflemektedir. Faşizm, toplumun boyun eğmez, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “İktidarın demokratik uğraş dinamiklerini eritmek için ideolojik aygıtlarını ve şiddet araçlarını devreye koyduğunu ve başta HDP edinmek üzere rakip ve toplumsal mücadele yürüten bütün siyasi partileri, meslek odalarını, sendikaları, dernekleri, inanç gruplarını, bayan ve gençlik örgütlerini ortadan kaldırmaya çalıştığı iddia edildi. Açıklamada, “Ülkeyi mutlak bir karanlığa sürükleyen AKP-MHP faşizmine karşısında demokrasi ve özgür seçeneğinin hala muhtemel olduğuna inanıyoruz. Merkez Yürütme Kurulumuz, partimize gönül vermiş halklarımızın ve faşizmin hudut tanımaz saldırganlığı karşı demokratik direnişin gerekliliğine inanan milyonların etkin bir iki taraflı mücadele hattını örmesi gerekliliğinin tarihsel önemi ve bilinciyle toplanmıştır” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer aldı:

“Detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağımız çaba döneminin kaybedeni AKP/MHP iktidarı ve politikaları; kazananının demokrasi ve hür mücadelesi olacağını çoktan bildiri ediyoruz! Bu inanç ve bilinçle coğrafyamızın bütün ezilen kimliklerine sesleniyoruz. HDP varoldukça adalet, demokrasi ve özgürlük umudu dimdik ayakta olacaktır! Ve Meydan okuyoruz! Faşizme karşı direneceğiz, ülkeye demokrasi ve adaleti hep birlikte getireceğiz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu