Siyaset

HDP’nin Kobane eylemleri için verdiği araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin 6-8 Ekim Kobane eylemleri sırasında yaşananlara ilişkin verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

HDP'nin Kobane eylemleri için verdiği araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 6-8 Ekim 2014 Kobane eylemleri sırasında yaşanan can kayıpları ve yaralanmalarla ilgili sorumlulukları bulunan millet görevlilerinin araştırılması ve ihmallerin ortaya çıkarılması amacıyla verdiği araştırma önergesi AKP-MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Genel Kurul’da oylamaya sunulan önergenin gerekçesi üzerine kürsüde laf alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Kobane eylemeleri ile ilgili soruların yanıtlanması gerektiğini vurgulayarak, “Kobane protestoları 6 Ekim’de yok, 15 Eylül’de Kobane’nin IŞİD tarafından kuşatılması ile başladı” dedi.

‘BUNUN HUKUKTA YERİ YOKTUR’

Beştaş, şunları söyledi:

“İktidar 6-8 Ekim HDP MYK’sinin çağrısıyla bu olayların meydana geldiğini söylüyor. HDP MYK’nın devlete ait bir kararı değil. Tüm mesele atılan twetlerdir. Bu twetlerde de demokratik protestolara çağrı vardır. Kobane halkıyla dayanışma çağrısı vardır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve birçok savcılık dönemin MYK üyeleri ve milletvekillerine soruşturma başlattı. Bu soruşturmalara herkes gidip beyanlarda bulundu ve soruşturma hala devam ediyor. Yani yargıdan kaçan hiç kimse yoktu. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 6 sene daha sonra bitmiş haklarında benzer fiilden tutuklama kararı verildi. Bunun hukukta yeri yoktur.”

‘HDP’NİN HİÇBİR ŞİDDET OLAYI İLE BAĞLANTISI KURULAMAZ’

Kobane eylemleri sırasında vahim olayların yaşandığını açıklayan Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanlar yaşamını yitirdi. HDP binalarına saldırılar oldu, 33 HDP’li öldürüldü. Antep’te bir kadın evinde linç edildi. Peki mesuliyet kimin? Demokratik protesto yapanların mı, bunu önlemeyenlerin mi, buna yol verenlerin mi yoksa cinayet işleyenlerin yargılanmaması mı? Kobanê eylemleri ile ilgili iki dava haricen açılın bir dava değil. Devlet vatandaşın can ve mülk güvenliğini gözetmek zorundadır diyor hukuk. İlk ölüm, 7 Ekim’de Recep Tayyip Erdoğan’n ‘Kobanê düştü düşecek’ açıklamasından sonra Varto’da yaşandı. Tek bir vali, kaymakam, bakan, polis ve jandarma yetkilisi yorumlama yapmadı. Belli Başlı sorumlular yargılanmadı ama 6 sene daha sonra partimizi siyaseten tasfiye nedeniyle gündeme getirilen bir gündemden bahsediyoruz. HDP’nin hiçbir zor olayı ile bağlantısı kurulamaz çünkü yoktur. Biz her zaman IŞİD’in karşısındaydık, mevcut iktidar Kobanê halkının yanında yok ve dayanışma gösterenleri şiddetle bastırdı. O dönem atama yapan millet görevlilerinden bakana dek o süreçte sorumluluğunu araştıralım. Bunun araştırılmasını istiyoruz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu