Eğitim

Hibrit eğitim sonrası hibrit hoca dönemi

Öğretmenler önce ders alacak sonra tasarlayacak

Bahçeşehir Koleji bir yeniliğe daha imza atıyor ve 8 sene önce kurduğu “Dijital Dünya Okulu” projesine, “Dijital Eğitim Merkezi” ile yeni bir sayfa açıyor. Bu merkezde öğretmenlere yönelik teknolojik formasyon eğitimlerinin yanı sıra, hibrit hoca kavramı, dijital içerik oluşumu, sosyal ağ ve emniyet gibi konu başlıklarında etkinlik gösterilecek. Merkez bünyesinde, derslerin konu içeriklerini hazırlayacak eğitim içerik üreticileri bulunacak. Video ve benzeri dijital içerikler geliştirilecek, var olanlar ise son teknoloji ile donatılacak.

Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Arzu Dağ konuyla alakalı olarak öğrencilerin teknolojiyi kullanan, üreten bireyler olarak yetiştiğine dikkat çekerek, “Geleceğin liderlerini yetiştiren öğretmenler de bu nedenle yalnızca teknolojiye entegre değil, teknolojiyi kullanarak imal ve proje yapabilecek donanıma sahip. Dijital eğitim merkezi bütünüyle bunu karşılıyor. Çünkü bünyesinde eğitim teknolojilerini barındıran donanım, yazılım ve bunları içeriğe dönüştürebilecek, dijital ürün geliştiren ekipler yer alacak. 24 saat işleyecek olan merkezde öğretmenler öğrenecek, geliştirecek; tasarlayacak. 3D yazıcılardan modüller çıkartacaklar, üretmeyi öğrenecekler. Çünkü hoca ne kadar çok düş eder ve üretir ise öğrencilerin vizyonu öyle gelişmiş olacak” dedi.

“Dijital eğitim liderleri oluşturuyoruz”

Açlık Dağ aynı zamanda öğretmenlerin eğitim sürecinin önemine aksan yaparak, “Okullarımıza ilk kez adım atan her öğretmen bu merkezde 25 saat eğitim programı alacak, bu öğrenme süreci hiç bitmeyecek. Kolej bünyesindeki her öğretmenimiz ‘dijital eğitim lideri’ olarak yoluna devam edecek. Öğretmenlerimiz keza öğrenmeye hem de öğretmeye hazır. Dijital eğitim merkezinde öğretmenlerimizin her biri ‘hibrit öğretmen’ olacak” biçiminde konuştu.

“Türkiye’de eğitimin kaderini değiştiriyoruz”

Eğitim camiasının pandemi ile birlikte dijital mutasyon içinde olduğuna da değinen Dağ, “Kolej olarak eğitim müfredatını buna kadar zenginleştirme ve entegre etme çabamız sürat kesmeden devam ediyor. Eğitim teknolojisini üretebilen, Metodbox ve SeeMeet gibi dijital eğitim programlarını Türkiye’ye kazandıran bir kurumuz. Amaçlarımızın başında vizyonu olan, inovatif gençler geliştirmek var. Bu bizim en kayda değer ilkelerimizin başında geliyor. 100’ün üzerinde yazılımcı, 16 eğitim içerik yöneticisi ve sahada 12.500 karakter bir eğitim ordumuz var. Yola çıkarken içerikten teknolojiye, eğitimin bütün alanlarında dijital dünyada ayrım oluşturmayı hedefledik. Bahçeşehir Koleji tüm bu atılımlarımızla Türkiye’de dijital dönüşümün lokomotifi haline geldi. Dijital eğitim merkezimizde de vizyonumuz; ‘dijital pedagoji’ ve ‘dijitalleşme’ kavramlarını içten bir şekilde ortaya koymak ve yerini belirlemek olacak” dedi.

   Hibrit eğitim sonrası hibrit hoca dönemi

“6 kampüste dilekçe ofisi alınacak”

Bahçeşehir Koleji Eğitim ve Eğitim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan ise hibrit hoca kavramının bundan böyle çoğunlukla kullanılacağını belirtti. Saha uygulamalarından yeni keşiflerin çıkması için birincil etapta 6 kampüs belirlendiğini söyleyen Aslan, “Dijital Eğitim Merkezi; Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Sene, Ankara Balgat Kampüsü ile İstanbul Avrupa yakasında 2, Anadolu yakasında 2 elde etmek üzere toplamda 6 farklı okulda kurulacak. Bu merkezde AR-GE çalışmaları ile içeriğimiz genişleyecek. En son teknolojiler ile donatılmış yepyeni eğitim tasarımları öğretmenlerimizin ellerinden çıkacak. Öğrenciler de bu vizyon ile gelişecek” dedi.

  

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu