Teknoloji

Hindistan, Çin’de Yeni Bir Virüs Bulunduğunu Açıkladı

Dünya, hâlâ koronavirüs ile boğuşurken Hindistan’dan yeni bir virüsle ilgili yorumlama geldi. Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi (ICMR), Çin’de bulunan Cat Que Virus ile ilgili uyarılarda bulundu.

Tıbbi Araştırma Konseyi’ne tarafından, virüsün Hindistan genelinde hastalık dağıtım potansiyeli bulunuyor. Cat Que Virus (CQV); ateşli hastalıklara, menenjite ve halk müziği aralarında çocuk beyin iltihabına yol açabiliyor. Virüs, Çin ve Vietnam’daki ‘culex sivrisineklerinde’ ve domuzlarda tespit edildi.

Çin’de ortaya çıkan yeni virüs: Cat Que Virus

culex sivrisinek

Hindistan’daki Ulusal Viroloji Enstitüsü araştırmacıları, dağıtılmış Hindistan eyaletlerinden küskün 883 insan serum örneğinden iki tanesinde virüs için antikor buldu. Yani antikorun bulunmuş olması, insanların virüs kadar enfekte edildiği anlamına geliyor.

Gerçekleştirilen çalışma sırasında insan ve hayvan örneklerinde virüse rastlanmadı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi antikor meydana çıkan iki örnek, Hindistan’ın güney eyaletlerinden biri olan Karnataka’da biri 2014 yılında diğeri ise 2017 yılında alınan örneklerdi.

domuz, evcilleştirilmiş domuz

Tıbbi araştırma konseyine kadar Hindistan’daki sivrisinekler Cat Que Virus’e karşısında sağduyu ve bunun ileride halk sağlığı patojeni haline gelebileceği düşünülüyor. Virüsün doğal konakları sivrisinekler olsa da evcilleştirilmiş domuzlar da Cat Que Virus’un başlıca memeli konağı olarak değerlendiriliyor.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya tarafından “Simbu serogroup”a ait CQV, insanları ve çiftlik hayvanlarını enfekte edebiliyor. İnsanlar da tıpatıp hayvanlar gibi sivrisinekler yoluyla enfekte olabiliyorlar. Bu virüsün güvenli olmayan olup olmadığı, tehlikeliyse de ne değin güvenli olmayan olduğu hemen şimdi bilinmiyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu