Çalışma HayatıEkonomi

Honda, Sıfır Emisyon Teknolojisine Odaklanmak İçin 2021 Sonunda Formula 1’den Ayrılacak

Formula 1, yalnızca pilotlar arası ve takımlar arası rekabete yok, bu takımlara şiddet veren motorları üreten tedarikçilerin de en büyük rekabet alanlarından birisiydi. Günümüzdeyse Formula 1, 10 takımın ve 20 aracın bulunduğu yarışlarda sadece 4 motor tedarikçisine sahip.

Bu dört motor tedarikçisi arasında yer alan Honda, Formula 1 dünyasında kendi takımına sahip olmayan tek motor üreticisi olma unvanını da taşıyordu. Ancak dün yapılan devlete ait izah etme, Formula 1 hayranlarını üzecek cinstendi. Honda, 2021’in sonunda Formula 1’den ayrılacağını resmileştirdi.

Honda, 2021 sezonu sonunda Formula 1’den ayrılıyor:

honda formula 1

2019’da Inkar Bull Formula 1 takımıyla anlaşan ve 2018 yılından beri Toro Rosso (bu sezonki adıyla Alpha Tauri) takımının motorunu tedarik eden Honda, sıfır emisyon teknolojisine hedefe kilitlenmek üzere 2021 sezonu sonunda Formula 1’den en ince ayrıntısına kadar ayrılacağını açıkladı.

Honda CEO’su Takahiro Hachigo, konu hakkında yaptığı açıklamada şirketin Formula 1’e bitmiş dönmeye dair bir isteğinin olmadığını belirtti. Takahiro Hachigo, Formula 1’den ayrılmalarının koronavirüs pandemisiyle ilgisinin olmadığını, bunun Honda’nın uzun vadeli sıfır karbon hedefi sebebiyle yaşandığını açıklama etti.

honda formula 1

Honda, 2021 sezonu boyunca da Red Bull ve Alpha Tauri takımlarına motor tedarik etmeye ve geliştirmeye devam edecek. Fakat kararın bu dek erken açıklanması, Red Bull’un zamanında Honda yerine yeni bir motor tedarikçisini bulmasını karşılamak içindi. Red Bull’un alt takımı Alpha Tauri de asıl takımla aynı motor tedarikçisini kullanacak.

Formula 1’in takımlara ve motor üreticilerine pahalıya patladığı su götürmez bir hakiki. Bunu kanıtlayan en büyük şey de sporda yalnızca 4 motor üreticisinin olması. Honda, yalnızca motor geliştirme sürecinde 1 milyar dolardan pozitif para harcadı. Ama şirket spordan para sebebiyle yok, alternatif enerji kaynaklarına yönelmek için ayrılacağını söyledi.

En büyük AR&GE çalışmalarının da görüldüğü Formula 1 sporunda tecrübe edinen Honda, elde ettiği tecrübeyi ve spordan çektiği kaynakları yeni teknolojiler ilerletmek için kullanacak. Formula 1 projesinde çalışan Honda mühendisleri de kendi deneyimlerini yeni projelere aktaracak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu