Siyaset

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Davutoğlu, piyasalara güven saptamak için 4 madde sıraladı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ekonomi kurmaylarıyla birlikte kameraların karşısına geçerek Türkiye ekonomisini değerlendirdi. Partisinin, dinç bir ekonomi kadrosuyla faaliyete başladığını söyleyen Davutoğlu, pandemi şartları ortaya çıktığı vakit hemencecik detaylı bir politika önerisi ortaya koyduklarını hatırlattı.

Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamuoyuna duyurduğu Yeni Hesaplı Programa değinen Davutoğlu, “Önceden ‘orta vadeli program’ derdik. Bu politikalarla uzun dönem taktik arasındaki köprüydü. Piyasalara güven atamak için açıklanırdı. Esas olan güven vermekti. Bu çerçeve hiçbir güven unsuru taşımıyor. Her gün kur yeni rekorlar kırıyorsa bu, programın esas hedefinden saptığını ortaya koyuyor” dedi.

“PİYASA GÜVENİ İÇİN 4 ÖĞE GEREKLİ”

Piyasalara güven belirlemek için 4 unsurun gerekli olması gerektiğine değinen Davutoğlu bu unsurları şu sözlerle açıkladı:

Programın sağlam bir data zeminine oturması ve verilerine güven oluşması gerekiyor. Data güvenliği değil. TÜİK rakamlarına güven duyulmuyor. Verilere güvenilmemesi dıştan net bir cahillik var. Bu, bütün bir cehalet örneğidir. Bakan, ‘Ben bundan böyle doları umursamıyorum’ diyor. Bu başlı başına cehalet örneğidir. Bir esnafın bile önemsediği kuru önemsemiyormuş. Son 8 ay içinde hammadde ve enerji kaynaklı ithalat 102 milyar dolar. Bunları ithal edip sanayide kullanmışız. Kur değişimi sebebiyle bu ithalatın yüklediği maliyet 103 milyar lira. Türkiye’nin yönetiminin en büyük vasfı cahilliktir.İkinci husus tutarsızlık. Bir program açıklayacaksanız varsayımlarınız aralarında tutarlılık olmalı. Kambiyo vergisi önce yüzde 1’e çıkarıldı sonra binde 2’ye indirildi. Yanlışsa neden koydunuz doğruysa niçin kaldırdınız? 2021’de sıradan kurun 7.86 olacağını ön görüyorlardı. Kimi inandırırsınız?Üçüncü husus stratejik perspektif eksikliği. Cumhurbaşkanı son dönemde 2023 hedeflerinden hiç bahsetmiyor. Derhal 2053 hedeflerinden bahsediyor. 2016’daki hedeflere gelmek bile imkansız. Bu programın stratejik perspektifinin olmadığı rakamlarda kuytu. 2007’ye döndürüyor. Milleti aptal yerine koyuyorlar. Geriye dönük perspektif ortaya koyuyorlar. Hangi üretimle bu ekonomik büyümeyi gerçekleştireceksiniz? Hangi perspektifi veriyorsunuz yatırımcılara. 50 kere burası fazla kayda değer deyin bu nakarattır. Bir ivedi savunan biri bir cümleyi çok yeniden ediyorsa cehaletini örtmeye çalışıyordur.Dördüncü husus kurumsal aklın varlığı veya yokluğu. Cümbür Cemaat biliyor ancak bu program bir kişinin zihninden çıktı. Süzülüp gelen bir kurumsal aklın ürünü olduğu konusunda bir güven tanımıyor. 1 bilemediniz 2 kişinin ve onların kaygılarını taşıyan çıkar çevresinin programı olarak görülüyor.Bu program Türkiye’yi nereye götüreceği belirli olmayan bir çerçevedir.”Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Davutoğlu, piyasalara güven vermek için 4 madde sıraladı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu