Gündem

Hülya Avşar İle Anılan Ayvalık’taki Çiçek Adası’nda, 17 Yıldır ‘Robinson Hayatı’ Yaşıyorlar


Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Hülya Avşar’ın satın aldığı yönünde iddialarla gündeme gelen fakat hissedarların satılık olmadığını açıkladığı Çiçek Adası’nda, 76 yaşındaki Ayşe Haylaz ve 79 yaşındaki Hüseyin Hulusi Yaramaz, 17 yıldan bu yandan mutlu bir hayat yaşıyor. 

Çift, Ayvalık’ta ‘Yerli Robinsonlar’ olarak anılıyor…

Karadan 600 metre uzak, yalnız ve iddiasız bir hayat yaşıyorlar

s-c5bf4709b8c14e637c8a18fe678b9661c73a74
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde zeytin ve çam ağaçlarıyla çizgili, nergis çiçekleriyle meşhur Çiçek Adası, ayrı bir hikayeye de ev sahipliği yapıyor. Adaya 17 yıl önce yerleşen Hüseyin ve Ayşe Yaramaz çifti, yalnız başlarına kentten uzak ve mütevazı bir yaşam sürüyor. Ayvalık’ta, ‘Yerli Robinsonlar’ olarak anılan Yaramaz çifti, asıl karaya 600 metre mesafede modern yaşamdan uzakta Çiçek Adası’nda, Rumlar zamanından kalan taş yapılardan birinde kalıyor.

‘Hülya Avşar bunu gündemde kalmak için yapıyor’

s-08b4e10c7842ecade8337b0eab9fd32318ecf9
17 sene önce oğluyla birlikte balık çiftliği yerine getirmek için adaya geldiğini söyleyen Hüseyin Hulusi Yaramaz, satış zamanı geldiğinde yaşanan bir felaket nedeniyle balıkların hepsinin dağıldığını söyledi. Sonrasında eşiyle birlikte adaya yerleşme kararı aldıklarını söyleyen Haylaz, zamanla adaya alıştıklarını ve bütün zorluklarına karşın burada yaşamayı sevdiklerini söyledi. ara sıra adanın satış konusunun, sahiplerinin bile haberi olmadan bir takım emlakçılar tarafından gündeme geldiğini gösteren Hüseyin Hulusi Yaramaz, “Haberi duyduğumda inanmadım. Hülya Avşar daha bir zamanlar de yaptı bunu, gündemde kalmak için yapıyor” diye konuştu.Ayşe Afacan ise “Biz bu iddiaları duyduğumuzda inanmadık. Bizi tanıyanlar telefon yağmuruna tuttular. Biz de ‘Bu durum hakiki olsa haberimiz olur. Aileler bu adalara sahip çıkıyor. Zaten biz de onun için buradayız. Bildiğimiz kadarıyla satmaya da niyetleri değil” dedi.Çiçek Adası’nın hissedarlarından Şerif Ali Hatırlı da, adayı Hülya Avşar’ın satın aldığı iddiasını yalanlayarak, “Kendisiyle görüşmemiz olmadığı gibi satmak da laf konusu değildir” açıklamasında bulunmuştu.

Elektriklerini kendileri üretiyor

s-9f16f2e43e28081ab911c8e1cd6ae8a2ac922f
Haylaz çifti, başlıca karaya 600 metre uzaklıktaki, 275 bin metrekare yüz ölçüme sahip, zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı, nergis çiçekleriyle meşhur Çiçek Adası’nda başlarından öbür öykülerde geçtiğini anlattı. Adada yiyecekleri değin bakla, patlıcan, domates, biber, maydanoz, nane ürettiklerini söyleyen Ayşe Haylaz, ihtiyaçlarını karşılamak için birkaç günde bir fiber tekneyle Ayvalık’a gidip geliyor. Kış şartlarının kendilerini biraz zorladığını ifade eden Ayşe Yaramaz, “Afetin önünde durulmuyor. Son batmış yağışı bizi de etkiledi. Rüzgar gülünden ışıklandırmayı sağlarken, güneş panelinden de elektriğimizi karşılıyoruz. Televizyon, radyo ve cep telefonlarını çok miktar ediyoruz. Buzdolabı çalışmıyor” dedi.

Göçmenleri Yunan adası diye bırakmışlar…

s-42acf85605684f5d1c152ea7b3ad62aea4b3da
Ada yaşamı içerisinde farklı olaylar yaşadıklarını da söyleyen Hüseyin Hulusi Yaramaz, en üzücü ve acayip olanlarından bir tanesinin ise sığınmacı olayı olduğunu anlattı. Afacan, “Bir sabahtan kahvaltı yapıyorduk. Kalktığımızda bir sürü kadın ve kızın bu tarafa geldiğini gördük. İleride taş bir iskele var. Burası Yunan Adası diye indirivermişler göçmenleri. İnsan acıyor da hallerine. Oturttuk. Dere demledik. Kış günüydü. Meydan ateşi yakıp, ısıttık. Burası jandarma bölgesi. Haber verdik ve jandarma ekipleri hepsini alıp, götürdü” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu