Siyaset

Icat Partisi Genel Başkanı Yılmaz, gündemi değerlendirdi Açıklaması

Buluş Partisi Genel Başkanı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Kafkaslar’daki istikrarın sağlanmasının oysa Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları terk etmesi ile mümkün olacağını söyledi.

Yılmaz, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarında 13. günün geride kaldığını, bugün iki ülke dışişleri bakanının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak Moskova’da bir araya geleceğini belirtti.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda bir ateşkes ya da ara vermenin Ermenistan’a zaman kazandıracağını ifade eden Yılmaz, “Bugün Moskova’daki görüşmelerden bir mütareke çıkarsa Azerbaycan durdurulmuş olacak ve bu Ermenistan’ın kazancı anlamına gelecek.” dedi.

Bölgeye herhangi bir barışma gücünün de sokulmaması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, bu tür senaryoların hayata geçirilmesi halinde Azerbaycan’ın elinin zayıflayacağını söyledi. Yılmaz, Karabağ ve civarındaki Azerbaycan topraklarının kurtarılması noktasında ateşkese razı olunmaması gerektiğini vurguladı.

Azerbaycan’ın 13 günde kayda değer stratejik noktaları ele geçirdiğini anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların devam etmesi, hızlandırılması ağırlık taşıyor. Ermenistan’ın amacı Azerbaycan’ı işgal altındaki Karabağ’a değil, milletlerarası ünlü topraklara sürüklemek. Her halükarda Ermenistan’ın amacı kendi topraklarında Azerbaycan’ı bir savaşa çekmek ve bu nedenle Rusya’nın desteğini edinmek. Türkiye bu konuda Azerbaycan’ı uyarmalı. Rusya’nın bir ara bölge oluşturma önerisini de Azerbaycan’ın reddetmesi gerekiyor. Ermenistan için bu savaş bir avantaja dönüştürülebilir. Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğinin artarak devam etmesi önemlidir. Bölgedeki kirli savaşa her ülke karışırken Türkiye’nin kardeşi Azerbaycan’a yardım etmesini sorun edenler dönüp aynaya bakması lazım. Kafkaslar’daki istikrarın sağlanması oysa Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları terk etmesi ile mümkün olacaktır.”

Öztürk Yılmaz, Ermenistan’ın, Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen enerji nakil hatlarının geçtiği Tovuz bölgesine atak hazırlığında olduğuna dair istihbari bilgiler aldıklarını öne sürerek, Azerbaycan ordusunun o bölgede teyakkuz halinde olmasının önemine dikkat çekici etti.

“Doğu Akdeniz’de münhasır hesaplı alan şimdi bildiri edilmelidir.”

Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de büyük bir fiyasko yaşadığını ileri sürdü.

Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin ya da Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın taraf edilmesinin başarısızlık olduğunu savunan Yılmaz, Yunanistan’ın Navtex duyuru ettiğini anımsattı. Yılmaz, “Hükümet orada münhasır idareli bölgeyi ilen etseydi bunlar olmayacaktı. Olsaydı da Yunanistan orada işgalci pozisyonuna sokulacaktı ve o bölgenin bize ait olduğunu tescillemiş olacaktık. Doğu Akdeniz’de münhasır idareli bölge acilen bildiri edilmelidir. Orada Yunanistan’ın oluşturacağı her türlü etkinlik yasa dışı ilan edilmelidir. Gerekirse orada kuvvet kullanılmalıdır.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / İsmail Çimen

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu