Siyaset

İçişleri Bakanı Soylu: ‘İstanbul’da bütün toplanma alanlarında tatbikat yapacağız’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD, Felaket ve Acele Şart Yönetimi Başkanlığında düzenlenen İstanbul Yıkım Koordinasyon ve Değer Biçme Toplantısına katıldı. Toplantıya Bakan Asilzade’nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Emniyet Müdürü Başarı Aktaş ve Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Özbek ile AFAD yetkilileri katıldı.

“Hedefimiz 81 milyon insanımıza yıkım meselesi ile ilgili eğitimle ulaşabilmektir”

Toplantıda bir söylev yapan Bakan Soylu, “2021’in facia eğitim yılı olacak. AFAD Başkanlığımız, afete hazırlık yapıyor ve bütün Türkiye’de bir facia eğitim seferberliğini ortaya koymamız gerekir. Biliyorsunuz, bu yılın 6. ayı ve geçen yılın 6. ayını afete hazırlık yılı olarak duyuru etmiştik. O bitti. Gerçekte bu yıl afet eğitimi ile ilgili çalışmalara başlamıştık fakat maalesef salgın önümüzü kesti. İlk 3 ayda bile bir buçuk milyondan artı vatandaşımıza ulaştık lakin önümüzdeki sene hedefimiz, 81 milyon insanımıza, Facia meselesi ile ilgili eğitimle ulaşabilmektir. Bunun için her şeyi kullanacağız. Herkesin afet ile ilgili bir baz bilgisi, facia öncesi, esnası ve sonrasında neler yapılmasına yönelik bir bilgisi söz konusu olacak. Ve ikinci 2021 yılı planımız da, ki ona başladık, Kahramanmaraş’ta İl Facia Riskleri Azaltma Planı gerçekleşti, çok başarılıydı. Şu Anda Allah nasip ederse, bütün hocalarımızla, kurumlarımızla Kahramanmaraş ölçeğini 81 vilayetimizde, 31 Aralık 2021 bittiğinde herkesin elinde ‘İl Yıkım Riskleri Azaltma Planı’ hazır, her kurumun ne oluşturacağı hazırlanmış ve bu konuda eylemine başlamış bir kavrayış ortaya koyacağız” dedi.

“Aralık ayında saha tatbikatlarına başlayacağız”

Bakan Soylu, “Yine önümüzdeki günlerde, sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile yürürlüğe giren, Türkiye Felaket ve Ivedi Şart Kurulunu İçişleri Bakanlığının başkanlığında toplayacağız. Orada da şu esas kadar çalışmalarını yaptığımız Türkiye Yıkım Müdahale Planı’nın revizesini gerçekleştireceğiz. İstanbul ile ilgili bir şey daha açıklama edeyim, 26 egzersiz grubunun önemli bir bölümünü bitirdik. Bu gözden geçirme toplantısıydı. Bu 26 alıştırma grubu ile ilgili biz, en nihayetinde zannediyorum Ekim ayının sonuna kadar tamamlayıp bitireceğiz. Buna trafik ve emniyet de dahil almak üzere, bitireceğiz, şartlarımız muhakkak olacak ve derhal Kasım ayında masa başı tatbikat işlerini gerçekleştireceğiz. Ve gerisinde da Aralık ayında, hep birlikte İstanbul’da saha tatbikatlarına başlayacağız. Tüm belediye, muhtarlar ve paydaşlarımız ile bir araya geleceğiz. Yani 2020 yılı bitmeden evvel, İstanbul’da bu çalışma grubu toplantılarını tamamlayıp, masa başı tatbikatlarını tamamlayıp, tüm belediyelerimize 7.5’lik bir depremdeki son devamlılık düzeltmelerimizi ortaya koyacağız. 2021 yılında ise daha büyük tatbikatları burada gerçekleştireceğiz. Bütün İstanbul’a diyeceğiz ancak, şu saatte deprem oldu. Ve tüm kurumlar harekete geçeceğiz. Bunları saat saat değerlendireceğiz, bir gündüz egzersiz saatinde üstelik gece uyku saatinde yapacağız” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’da bütün toplanma alanlarında tatbikat yapacağız”

Bakan Asilzade, “Facia ve Ivedi durum hemen birincil 6 saatin çok manâlı, ilk 6 saati iyi yönettik yönettik, sonrası devletimizin kapasitesiyle başarılı bir şekilde gidecektir zaten. Bugüne kadar bunu başardık. Lakin özelikle 6 saatteki irtibat, trafik, afiyet müdahaleleri, tahliyeler, tüm bunları sağlamalıyız. Deprem olduğu vakit, ilk korkum herkesin arabalarına atlayıp evlerinden uzaklaşması. Binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veririz, bunu açık söyleyeyim. İlk 6 saatte yapılabilecek tek şey arama kurtarma, afiyet, irtibat ve ulaşıma müsade vermektir. Ve ilk 6 saatte yapılabilecek birincil şey, bugün konuşacağımız toplanma alanlarına milletimizi sevk etmektir. Tüm belediyelerimiz, muhtarlarımız, ulus görevlilerimizle birlikte İstanbul’da, bütün toplanma alanlarımızda tatbikat yapacağız. Hem de çok kısa vakit içinde. Hepimiz bir toplanma merkezide olacağız, kontrol edeceğiz, İstanbul’da yaşamış tüm vatandaşlarımıza, sizin toplanma merkeziniz burasıdır diye lokasyon ve vatandaş bütünleştirmesi yapacağız, onları bilgilendireceğiz, her binaya toplanma merkeziniz şurasıdır diye asacağız, cep telefonlarına göndereceğiz. Bunun sebebi de 6 saatlik zaman dilimini daima beraber iyi yönetmek” biçiminde konuştu.

1999’da yalnızca 50 adet deprem gözlem istasyonu yer alan Türkiye’de bugün bin 100 adet yer sarsıntısı gözlem istasyonu olduğunu açıklayan Bakan Aristokrat, “Avrupa’nın 2. büyük gözlem ağına sahip ülke Türkiye. 2019 yılından itibaren 11 bölgesel, 1 milli ve illerimizde de 19 adet habersiz tatbikat gerçekleştirdik. Bu sene salgın sebebiyle birazcık durduk. İnşallah önümüzdeki günlerde İstanbul’da toplanma alanları ile ilgili bir tatbikatı gerçekleştireceğiz. Akıcılık şu şekilde olacak, bildiğiniz gibi her toplanma alanının halk personellerinden kesin sorumluları var. Ayrıca bu toplanma alanları tahliye ve atama egzersiz grubuna ast. Bunun sorumluluğu da jandarmada derhal. Gerçekleştireceğimiz bu tatbikat, vatandaşlarımızın değil, görevlilerimizin tatbikatıdır. Başta bunu ifade edeyim fakat, herhangi bir karışıklığı meydan vermeyelim. Belirleyip bildiri edeceğimiz gün ve saatte, bu toplanma alanlarından sorumlu ulus görevlisi arkadaşlarımız, sorumluluk sahibi oldukları alanlarına gidecekler, konuya alaka duyan vatandaşlarımız da istek ederlerse bu alanlara gidecekler. Ve görevli arkadaşlarımız burada kendilerine bilgilendirme yapacaklar. Ülke genelinde 18 bin 642 adet Ivedi koşul toplanma alanımız mevcut. Vatandaşlarımız, muhtemel bir facia hemencecik nerede toplanacağı bilgisi, e-Devlet üzerinden ulaşabilmeleri mümkündür” diye konuştu.

Doğan Can Cesur
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu