Teknoloji

İki Fizikçi, Zaman Yolculuğu Paradoksunu Çözdüğüne İnanıyor

İlk olarak 1940’lı yıllarda ortaya atılan ‘Büyükbaba Paradoksu’, vakit yolculuğunun önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Bu paradoksa tarafından elinizde bir vakit makinesi olduğunu ve bunu kullanarak geçmişe gidip hemen şimdi genç yaşlardaki büyükbabanızı öldürdüğünüzü düş edin. Böyle bir durumda olasılıkla babanızın ve en nihayetinde kendinizin dünyaya gelmesini de engellemiş olacaktınız.

Eğer siz hiç dünyaya gelmediyseniz, zamanda gezi yapmamış ve büyükbabanızı da öldürmemişsinizdir. Bu durumda büyükbabanız yaşamaya devam edecek ve sizin dünyaya gelmenize sebep olacaktı. Paradoks da işte tam burada başlıyor, işler kısır döngüye giriyor. Ancak iki fizikçi, süre yolculuğunun önündeki en büyük engele bir cevap bulduklarına inanıyor.

Uzay-süre, paradokslardan sakınmak için kendi kendini düzeltiyor:

İki Fizikçi, Zaman Yolculuğu Paradoksunu Çözdüğüne İnanıyor

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde fizikçi olan Germain Tobar ve yardımcısı Dr. Fabio Costa, süre yolculuğu paradoksuna bir cevap bulduklarına inanıyorlar. Bazı hesaplamalar yapan Tobar, uzay-zaman sürekliliğinin potansiyel paradokslardan kaçınmak için esasen kendi kendini düzelttiğini söyledi.

Sonuçlar hakkında konuşan Tobar, “Einstein’ın genel görelilik teorisi, vakit döngülerinin veya vakit yolculuğunun – bir olayın kendisinin ayrıca geçmişinde ayrıca de geleceğinde olabilmesi – varlığını öngörüyor, teorik olarak enerjik çalışmalarını en ince ayrıntısına kadar aksine çeviriyor” diyor.

Şu anki bilimsel verilerin, her iki teorinin de içten olamayacağını söylediğini belirten Tobar hem geleneksel dinamikleri keza de Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni bağdaştırabilecek birleşmiş bir teorinin fiziğin kutsal kasesi olduğunu düşünüyor.

Koronavirüs örneği:

İki Fizikçi, Zaman Yolculuğu Paradoksunu Çözdüğüne İnanıyor

Mevcut koronavirüs salgınını misal belirten Dr. Fabio Costa, “Diyelim ancak, hasta sıfırın COVID-19’a maruz kalmasını alıkoymak için zamanda seyahat yaptınız. Oysa o kişinin enfekte olmasını engellerseniz bu şart, zamanda geri gidip pandemiyi başlamadan son vermek için gereken motivasyonu ortadan kaldırır” dedi.

Açıklamalarına aralıksız fizikçi, bu duruma çözüm olarak ise evrenin yeni duruma ahenk sağlamasını gösteriyor. Tobar, bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

“Koronavirüs hasta sıfır örneğinde, ilk hastanın enfekte olmasını engellemeye çalışabilirsiniz ancak bunu yaparken virüse yakalanıp hasta sıfır olabilirsiniz veya başka biri olur. Ne yaparsanız yapın, işaret olaylar yalnızca çevrenizde tekrar ayarlanıyor. Bu, – eylemleriniz her ne olursa olsun – salgının gerçekleşeceği anlamına gelir ve genç benliğinize geri dönüp onu askıya alma motivasyonu verir.

Bir paradoks yaratmaya çalışın; olaylar, herhangi bir tutarsızlığı durdurmak için her zaman kendilerini düzeltecektir. Keşfettiğimiz matematiksel süreçler, serbest iradeyle zaman yolculuğunun evrenimizde herhangi bir paradoks olmaksızın mantıksal olarak mümkün olduğunu gösteriyor.”

Yani fizikçilerin ortaya attığı yeni öneri, siz her ne kadar geçmişe dönüp olayları değiştirmiş olsanız da ortaya çıkan sonuçların sizin var olmanızı ve bu yolculuğu yapmanızı engellemeyerek paradokstan kaçınacağını söylüyor. Bir başka deyişle hesaplamaların gösterdiği şey, uzay-zamanın paradokslardan sakınmak için potansiyel olarak kendisini yeni koşullara adapte edebileceğidir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu