Dünya

İlk televizyon tartışmasının galibi Biden

ABD’de başkan adayları Biden ile Trump arasındaki ilk televizyon tartışmasının galibi anketlere kadar Biden oldu.

İlk televizyon tartışmasının galibi Biden

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi sürecindeki birincil televizyon tartışmasının galibi Halkçı namzet Joe Biden oldu.

CBS News kadar yapılan ankete tarafından, Biden ile Trump arasındaki televizyon tartışmasının kazananının Biden olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 48 olurken, Trump’ın kazandığını düşünenlerin oranı yüzde 41 olarak gerçekleşti.

Bu oranlar, 3 Kasım seçimlerinde kime oy verileceğine yönelik yapılan anketlerde meydana çıkan oranlar ile benzer.

TRUMP MODERATÖRLE ATIŞTI

Reuters’in haberine kadar ise, ABD Başkanı Trump ve Halkçı rakibi Biden, dün gece televizyonda yayınlanan birincil tercih tartışmasında Trump’ın pandemi, afiyet sistemi ve ekonomi konusundaki sicili üstüne sert bir laf düellosuna girdiler.

Trump, 90 dakikalık kavga her tarafında sert üslup takınarak Biden’ı kışkırtırken, Demokratlar’ın Kasım seçimlerini hırsızlık aracılığıyla kazanmaya çalıştıklarını iddia etti. Kendisinden ırkçı beyaz grupları kınaması istenen Trump, bu teklifi kabul etmedi.

öte yandan moderatör Chris Wallace ise tartışma baştan başa kontrolü sağlayamadı. Trump, Biden’ın konuşmasına müsade verilmesi yönünde moderatörün yaptığı çağrılara hiç kulak asmadı.

Tartışmanın bir bölümünde sinirlenen Biden, Trump’a, “Çeneni kapar mısın? Bu yaptığın hiç başkanlığa yakışmıyor.” dedi.

Dün yapılan tartışma, pek çok ankete tarafından seçim yarışını kaybetmekte olan Trump’ın gidişatı değiştirmek için elde ettiği son fırsatlardan biriydi. Zira ABD’lilerin çoğunluğu Trump’ın koronavirüs pandemisini ve halk müziği ayrımcılığı protestolarını iyi yönetemediğini düşünüyor.

Her ne dek Biden seçim öncesi kamuoyu anketlerinde Trump’ın önünde gözükse de, tercih sonucunu belirleyecek manâlı bir takım eyaletlerdeki anketler adayların birbirine yakın olduğunu gösteriyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu