Gündem

İlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldü

Güneysu ilçesi Başköy köyünde önceki akşam topladığı çayları ilkel teleferikle taşımaya çalışan Özbekistan uyruklu 2 çocuk annesi Shakhnoza Yuldasheva, teleferiğe yan halata takıldı. Teleferiğin hareket etmesiyle halatın savurduğu Yuldasheva, takriben 25 metrelik yamaçtan düşerek yaralandı. Komşularının ihbarı üstüne gelen afiyet ekiplerinin ilk müdahalesinin gerisinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yuldasheva, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Shakhnoza Yuldasheva’nın cenazesi, otopsi için Rize Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

İlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldü

“KORKUYORUZ LAKIN KULLANMAYA MECBURUZ”

Başköy köyünde çay tarımı yapan Mustafa Kalender, “Teleferiksiz bu bölgede yaşam olmaz. Konya’da traktör nasıl bir tarım aracı ise bu bölgenin tarım arabulucu da teleferik. Hem tarım için kullanıyoruz ayrıca de evlerimize tartı taşımak için. Yolun olmadığı her noktada teleferik devreye giriyor. Teleferikle ilgili emin bir teftiş yapılmalı. Çalışmaya kullanışlı olup olmadığı teftiş edilmeli. Bu teleferikte yaşanan ilk kaza yok, bundan önce onlarcası yaşandı. Korkuyoruz ama kullanmaya mecburuz” dedi.

İlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldü

“DERE YÜKLERKEN BU VAHİM OLAY YAŞANIYOR”

Köylülerden Tayyip Peçe ise teleferiğin yeni kurulduğunu belirterek, “Bu sistem yeni takılmış buraya. O yüzden tecrübesizlik yaptı, bu da maalesef hayatına mal oldu” ifadesini kullandı. Turgut Derici de, “Çay yüklerken bu vahim durum yaşanıyor. Telin kontrolünü kaybederek fırlayıp 25 metreden yere düşüyor ve maalesef hayatını kaybediyor. Teleferikteki bu sistem fazla yeni, iyi kullanmasını bilmediği için başına bu üzücü olay geldi. Bundan Böyle bu cins üzücü olayların yaşanmaması için zorunlu önlemlerin alınmasını istiyoruz. Teleferiklerin denetlenmesi, kullanıcı kişilerin eğitilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldü

“İLKEL TELEFERİK TEHLİKESİ”

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde yaş akarsu hasadı sürüyor. Bölgenin dikey ve engebeli yapısı sebebiyle vatandaşlar hasat ettikleri çayları ilkel teleferiklerle taşıyor. İlkel teleferiklerle ilgili rapor hazırlayan Rize Cihaz Mühendisleri Odası, sayıları Rize’de 10 bin, alan genelinde ise 15 bine ulaşan ilkel teleferiklerin can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike oluşturduğuna uyarı çekti. Ölümlü ve yaralamalı çok sayıda kazaya neden olan ilkel teleferiklerin gelişigüzel kullanıldığına dikkat çeken ve hiçbir mekanizmasının düzgün olmadığına yer bahşedilen raporda teleferiklerin bir standarda kavuşturulması gerektiğine işaret edildi.

İlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldü

“STANDARDI OLSUN”

Rize Makine Mühendisleri Odası Başkanı Metin Bıçakçı, bölgede 15 binin üzerinde teleferik olduğunu belirterek bunların bir standardı olmadan kurulduğunu söyledi. Teleferiklerin belli standartlara sahip olması gerektiğini söyleyen Bıçakçı, “Teleferiklerin mutlaka ve mutlaka bir sorumlusu olması lüzumlu. Gelişigüzel, çocuklara açık risk barındıracak şekilde olmaması gerekli. Ne eyvah ki bu konuda bir yoklama, müeyyide olmadığı için vatandaşlar kolaylıkla teleferik malzemesi satın alarak gerekli gördükleri yerlere yapabiliyor. Bizim beklentimiz bu teleferiklerin bir sorumlusu olsun, teleferikler bir kabine alınsın, elektrik çarpmalarının önüne geçebilmek için elektrik tesisatları izole edilsin. Yükleme ve boşaltma alanlarında kaza olmaması için zorunlu önlemler alınsın. Sırma telleri tekniğine yerinde yapılsın” dedi.

İlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldüİlkel teleferiğin halatına takılan kadın, 25 metreden düşerek öldü

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Arzu ERBAŞ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu