Dünya

İngiltere’de günlük koronavirüs vakalarında rekor: İlk kez 17 bini geçti

İngiltere’de salgının başından bu yandan ilk kez günlük vaka sayısı 17 bini geçti. İngiltere Irk Sağlığı Kurumu Tıp Direktörü Dr. Doyle, “Vaziyet açık ve fazla üzüntü verici” dedi.

İngiltere'de günlük koronavirüs vakalarında rekor: İlk kez 17 bini geçti

İngiltere’de son 24 saatte 17 bin 540 kişide yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) tespit edilmesiyle salgının başından bu yana bu en yüksek günlük sayıya ulaşıldı.

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine kadar, ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 77 artarak 45 bin 592 oldu.

Ülkede 17 bin 540 yeni vaka saptama edilirken, toplam olgu sayısı ise 561 bin 815’e yükseldi.

Son 24 saatte 254 bin 579 test yapılırken, toplam test sayısı mükerrerler dahil 24 milyon 337 bin 590 oldu.

Ülkede Covid-19 nedeniyle 3 bin 412 kişinin hastanede tedavisinin sürdüğü, bunlardan 442’sinin yoğun bakımda yattığı açıklandı.

JURNAL VAKALAR İLK KERE 17 BİNİ GEÇTİ

Salgında jurnal vakaların ilk olarak 17 bini geçmesi yetkilileri endişelendirdi.

İngiltere Millet Sağlığı Kurumu Tıp Direktörü Dr. Yvonne Doyle, “Vakalarda ve hastanelere kabullerde kayıtlı ve aralıksız bir çoğaltma görüyoruz. Gidişat açık ve çok üzüntü verici” dedi.

bu arada İngiliz basını, vaka artışının önüne geçilememesi sebebiyle gelecek haftadan itibaren yeni kısıtlamalara gidilebileceğini, bu kapsamda bazı bölgelerde restoran ve barların belirtilmiş bir süre kapatılabileceğini yazdı.

GÜNLÜK 50 BİN VAKADAN KORKULUYOR

Avrupa’da Covid-19’dan en fazla ölümün olduğu İngiltere’de vaka sayısı ağustostan itibaren yükselişe geçmişti.

İngiltere’de hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance, 20 Eylül’de yaptığı açıklamada, Covid-19 vakalarının her hafta 2 kat arttığına dikkati çekerek, bu şekilde devam etmesi durumunda ekim ayı ortalarında jurnal 50 bin vakanın görülebileceği uyarısında bulunmuştu.

YENİ TEDBİRLER

Ülkede 24 Eylül’de yürürlüğe yeni önlemler zarfında, bütün bar ve restoranlar yalnızca masalara hizmet vermeye ve saat 22.00’den sonradan kapanmaya başlamıştı.

Perakende mağazaları, taksiler ve konaklama sektöründeki mekanlarda da maske takmanın zorunlu ülkü geldiği ülkede, düğünlere katılacak birey sayısı da 30’dan 15’e düşürülmüştü.

Ülkede artan vakalar karşısında 14 Eylül’den itibaren 6’dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklanmış, stadyumların 1 Ekim’de kısmen açılmasına ilişkin plan da rafa kaldırılmıştı.

Yeni önlemler dahilinde hem, maske takmama veya 6 kişi kuralına uymamanın cezası 2 katı artırılarak 200 sterline çıkarılmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu