Dünya

İngiltere’de yeni araştırma! 26 hayvan türü insanlara koronavirüs bulaştırabilir

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine yan Vuhan kentinde ortaya meydana çıkan ve kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına bölge yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle dünya genelinde 1 milyondan pozitif insan hayatını kaybetti, 35 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı ve hap geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere‘de salgınla ilgili yeni bir araştırma yapıldı. University College London (UCL) kadar yapılan bir araştırma, insanlarla temas halinde olan 26 hayvan türünün koronavirüse yakalanma riskine açık olduğuna dikkat çekici ediyor.

EVCİL HAYVANLAR ENFEKSİYON KAYNAĞI OLABİLİR

Uzmanlar, bunun hayvan türlerinin nesli için korkutma oluşturabileceği gibi, bu hayvanların bir “virüs rezervi”ne dönüşebileceği ve sonradan insanlara virüs geçirebileceğini söylüyor.

Koronavirüs salgınının yarasalar arasında başladığı ve sonra olasılıkla karıncayiyenlerden insanlara geçtiği düşünülüyor. Salgının başlangıcında Hong Kong’da bir köpeğin “hafif koronavirüs belirtileri” göstermesi endişeye neden olmuş ama sonra uzmanlar, evcil hayvanların bir enfeksiyon kaynağı olabileceğine ilişkin delil bulunmadığını açıklamışlardı.

New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’nde bakıcısından hastalık kapan bir kaplanın koronavirüs testi artı çıkmıştı. Fakat uzmanlar, hayvanların koronavirüs kapması konusunda “toplu bir histeri” yaşandığını söylemişlerdi.

“VİRÜS DEPOSUNA DÖNÜŞEBİLİRLER”

BUNUNLA BIRLIKTE UCL’in araştırması insanlarla düzenli olarak bağlantı halinde yer alan hayvan türlerinin riske açık olduğunu gösteriyor.

Koronavirüs hücrelere, dikensi proteinlerinin ACE2 reseptörlere tutunmasıyla giriyor. UCL ekibi, mevcut bulgular ışığında, virüsün hayvanlara ACE2’ye bağlanmadan giremeyeceğine inanıyor. Araştırma ekibi böylece 215 hayvandaki mutasyonları inceledi. Bu mutasyonlar, reseptörlerin insanlardaki versiyonlarından öbür olması ve virüsün dikensi proteiniyle reseptör arasındaki bağlanma istikrarının zayıflaması anlamına geliyor.

Sonuçları bilim dergisi Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmaya kadar koyun, şempanze, goril, orangutan ve cüce şempanzelerde virüsün dikensiproteini ile bu türlerin ACE2 reseptörleri insanlardaki kadar zinde bir şekilde bağlanabiliyor.

Uzmanlar bununla beraber bunun bir takım türler için en ince ayrıntısına kadar hipotezden ibaret olduğunu vurguluyor ve örneğin koyunlardaki enfeksiyon riskine özel bir alıştırma yapılmadığını yalnızca dikensi proteinin, reseptöre tutunmasının incelendiğini söylüyor.

“HAYVANLARIN GÖZLEMLENMESİ GEREKİYOR”

Raporun yazarı Prof. Christine Orengo, “Hangi hayvanların enfeksiyon riskine açık olduğunu bakmak için deneyde kullanılan olarak incelenen hayvanların ötesine görmek istedik” dedi. Prof. Orengo, tezleri için daha artı araştırma yapılması ve bu hayvanların gözlemlenmesi gerektiğini belirtti.

Orengo şöyle konuştu:

“Salgın riskine açık olduğunu belirlediğimiz hayvanlar, soyu tehlikede olan hayvanları veya çiftçilerin geçim kaynaklarını tehdit edebilir. Bu hayvanlar ayrıca vizon çiftliklerinde kanıtlandığı gibi bir virüs deposuna dönüşüp hastalığı insanlara bulaştırabilir.”

İngiltere'de yeni araştırma! 26 hayvan türü insanlara koronavirüs bulaştırabilir BBC

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu