Gündem

İnşaat kazısında karantinaya alınan binanın temeli boşaldı: 13 kişi yurda yerleştirildi

Kocaeli’de inşaat kazısı yapıldığı esnada meydana gelen toprak kayması sebebiyle karantinaya alınan binanın temeli boşaldı. Binada yaşanan 3’ü fazla 10’u temaslı 13 kişi yurda yerleştirildi.

İnşaat kazısında karantinaya alınan binanın temeli boşaldı: 13 kişi yurda yerleştirildi

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bir inşaatın esas kazısı sırasında meydana gelen toprak kayması nedeniyle ast tarafındaki binanın temeli ortaya çıktı. Terhis edilen binada bulunan 3’ü fazla 10’u temaslı koronavirüs karantinasındaki 13 birey, yurda götürüldü.

Durum 21.15 sıralarında İzmit Serdar Mahallesi Orkide Cadde üstünde yer alan 4 katlı binanın emrindeki tarafındaki inşaat çalışması alanında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Orkide Cadde’ta başlayan bir inşaatın temel kazısı ardından alt göre yer alan 4 katlı binanın dış merdiven kısmında depresyon meydana geldi. Büyük bir gürültüyle meydana gelen toprak kayması sonucu, binadakilerin bazıları kendilerini dışarı atarken, zemin katında bulunan 4 karakter aile ise içeride mahsur kaldı.

Bina sakinlerinin haber vermesi üzerine durum yerine 112 Acele Takviye ekipleri sevk edildi. Kısa sürede durum yerine gelen itfaiye ekipleri, binada koronavirüs karantinasındaki kişiler olduğunu öğrenince özel tedbirlerle içeride kalan 4 kişilik aileyi terhis etti. Kurtarılan 4 şahsiyet Karahan ailesinin çocukları, evden çıkarken yanlarına ise yalnızca kafesteki muhabbet kuşunu aldı. Toprak kayması sonucu temeli ortaya çıkan AFAD ekipleri ve yapı belediye yetkililerinin analiz sonrasında terhis edildi.

13 KİŞİ EVSİZ KALDI

Toprak kayması sonucu tahliye edilen bina civarda polis ve zabıta ekiplerince önlem alındı. Emniyet şeridi ile çevrilen alanda terhis edilen binada bulunan 3’ü artı 10’u temaslı koronavirüs karantinasında olan 13 birey, ayrı ayrı binadan çıkarıldı. Özel elbiseli İl Sağlık Durumu Müdürlüğü ekiplerinin kontrolünde dışarı çıkan 13 birey, daha sonra olay yerine gelen araçlar ile Kredi Yurtlar Kurumu Semiha Ayverdi Öğrenci Yurduna götürüldü.

BİNA SAKİNLERİ İLE İNŞAAT SAHİPLERİ ARASINDA GERİLİM

İHA’da yer alan habere kadar toprak kayması ardından durum yerine gelen inşaat firması yetkilileri ise oluşabilecek mağduriyetleri gidereceklerini söylediler. Bir süre terhis edilen bina sakinleri ile görüşen inşaat firması yetkilileri, binanın bastırma tehlikesinin olmadığını bahis ettiler. Kayma alanında yapılan röportaj sırasında zaman zaman mahalleli ile inşaat firması yetkilileri arasında gerilim yaşandı.

‘ÇÖKECEK DEDİK’

Çöken binada mahsura kalarak itfaiye ekiplerince ailesiyle birlikte kurtarılan Gıyasettin Karahan, olayda çocuklarının korktuğunu söyledi. Kayma anlarını anlatan Karahan, “Evin önü çöktü. Çocuklar birazcık korktu. Evi terk etmek zorunda kaldık. Adam temel açmış 2 gündür. Biz diyoruz ona çökecek diye, yeniden ‘Ben yerimi alacağım’ dedi. Akşam üstü geldik konuştuk. Daha Sonra biz de evde oturuyorduk, ses geldi çıktık baktık çökmüş. Çocuklar bağırdı, ağladılar. Sonradan kaldık içeride çocuklarla. Sonradan geldi itfaiye sağ olsunlar kestiler kurtardılar” dedi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Karantinadaki 13 kişinin yurtlara götürülmesi sonrasında AFAD ve itfaiye ekiplerince yapılan kontroller sonrasında bina adamakıllı boşaltıldı. Polis ekipleri olay hakkında analiz başlattı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu